BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Słowo wstępne
Protezy szkieletowe – estetyka i funkcjonalność na co dzień
dr n. med. Joanna Kunert
Zdrowy, promienny uśmiech dodaje od zawsze pewności siebie i odgrywa kluczową rolę w wyrażaniu naszej tożsamości. Dlatego dla wielu osób z utratą zębów bądź znacznym ich starciem protezy stanowią nie tylko estetyczne rozwiązanie, ale także klucz do odzyskania pewności siebie i pełnej funkcji jamy ustnej.
Historia protez to podróż od prostych konstrukcji ze starożytności, wykonanych z drewna albo z kości słoniowej, poprzez konstrukcje metalowe i akrylowe do zaawansowanych, nowoczesnych rozwiązań, które poprawiają jakość życia osób z brakami zębowymi.
Protezy zębowe, oprócz oczywistych funkcji takich jak poprawa funkcji żucia oraz estetyki, wpływają także na ogólny stan zdrowia. Brakujące zęby mogą utrudniać prawidłowe żucie, uniemożliwiając przyswajanie niezbędnych substancji odżywczych. Pacjenci z utraconymi zębami unikają przyjmowania twardych pokarmów, których żucie zwiększa wydzielanie śliny i enzymów trawiennych ułatwiających rozkład oraz wchłanianie w przewodzie pokarmowym białek, tłuszczów, witamin i minerałów. Może to prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz schorzeń związanych z niedoborami witamin, takich jak anemia, osteoporoza, osłabienie struktury włosów i paznokci, obniżona odporność, zmęczenie. Warto o tym pamiętać, rozmawiając z pacjentem o konieczności podjęcia leczenia protetycznego. Argumenty dotyczące ogólnego stanu zdrowia powinny być zawsze przedstawione pacjentowi, aby mógł jak najbardziej świadomie podjąć decyzję o wykonaniu uzupełnień protetycznych.
Obecnie protetyczne uzupełnianie braków zębowych daje bardzo szeroki wachlarz możliwości. Począwszy od prac stałych, takich jak mosty albo korony osadzone na implantach, poprzez ruchome protezy szkieletowe aż po protezy wykonane z nowoczesnych tworzyw termoplastycznych. Dla każdego pacjenta, w zależności od warunków klinicznych w jamie ustnej i zasobności portfela, można dobrać optymalną metodę uzupełnienia protetycznego. Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak skanowanie jamy ustnej 3D, komputeryzowane frezowanie i druk 3D, protezy są bardziej precyzyjne (mają wiele elementów, które mocują je w jamie ustnej, dzięki czemu są lepiej dopasowane), lekkie, trwałe i estetyczne.
Chciałabym szczególnie zarekomendować protezy szkieletowe. Dla pacjentów, którzy mają odpowiednie warunki w jamie ustnej oraz akceptują protezę ruchomą, wydają się zadowalającą metodą uzupełnienia braków zębowych. W połączeniu z elementami retencyjnymi stanowią innowacyjne rozwiązanie. Wykonane są z wytrzymałych materiałów, takich jak metal bądź nowoczesne tworzywa sztuczne, co zapewnia im nie tylko trwałość, ale także lekkość i komfort noszenia. To rozwiązanie idealnie wpisuje się w dzisiejsze standardy stomatologii.
Największym atutem protez szkieletowych jest ich ruchoma konstrukcja, co oznacza, że są one stabilne, ale jednocześnie elastyczne. Te ich właściwości sprawiają, że pacjenci mogą cieszyć się swobodą ruchu i komfortem, co jest niezwykle ważne w codziennym funkcjonowaniu. Protezy te idealnie dostosowują się do anatomicznych kształtów jamy ustnej, a ich użytkowanie na co dzień staje się niemal niewyczuwalne.
Pacjenci często obawiają się utraty naturalnego wyglądu zębów po założeniu protez. Jednak nowoczesne protezy szkieletowe, dzięki starannie dobranym materiałom i precyzyjnym technologiom, zapewniają estetykę uzębienia nie do odróżnienia od naturalnych zębów. To nie tylko poprawia samopoczucie, ale także pozwala na odzyskanie pewności siebie, co ma wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Uzupełnienie brakujących zębów zapewnia komfort podczas spożywania posiłków, ale także ułatwia artykulację niektórych dźwięków. Protezy szkieletowe przywracają pełną funkcjonalność jamy ustnej, co wpływa pozytywnie na codzienne interakcje społeczne. Ich ruchoma konstrukcja, estetyczny wygląd i pozytywny wpływ na funkcję jamy ustnej sprawiają, że są one coraz bardziej popularnym wyborem.
Zawsze podczas rozmowy z pacjentem dotyczącej leczenia protetycznego, kiedy pokazuję protezę szkieletową, metalową pierwsza reakcja jest negatywna. Najczęstsze komentarze to: „tyle metalu…”, „ te metalowe klamry”…, „ to takie nieestetyczne”. Jednak z czasem, kiedy pacjent poznaje atuty protezy szkieletowej, jej możliwe dodatkowe elementy retencyjne, które pozwalają osiągnąć znaczną poprawę estetyki, stopniowo przekonuje się do tego rozwiązania protetycznego.
Tym z państwa, którzy chcieliby rozszerzyć zakres swoich zabiegów o wykonywanie i dopasowywanie protez z precyzyjnymi elementami retencyjnymi, polecam artykuł „Rehabilitacja protetyczna pacjentki z zaburzeniami zwarcia. Zastosowanie precyzyjnych elementów retencyjnych w odbudowie braków skrzydłowych”. Autorka pracy, Marta Szulc, jest lekarzem dentystą i licencjonowanym technikiem dentystycznym, co daje jej możliwości kliniczno-laboratoryjnego spojrzenia na sprawę.