BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Nie przegap swojej podwyżki
Bez oświadczenia dodatkowych pieniędzy nie będzie.
Lekarze chcący skorzystać z podwyżki wynagrodzeń podstawowych do 6750 zł brutto muszą złożyć odpowiednie oświadczenie w terminie do 14 dni od daty wejścia w życie ustawy przyjętej przez Senat o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dokument czeka na podpis prezydenta i w najbliższych dniach powinno to nastąpić.
Jak odpowiedziała Agata Filipkowska z kancelarii Lex Secure na pytanie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, przykładowo jeśli ustawa wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia 2018 roku, to w celu otrzymania podwyżki wynagrodzenia od dnia 1 lipca br. lekarze muszą złożyć oświadczenie do 14 sierpnia 2018 roku, że zobowiązują się wobec pracodawcy do nieudzielania odpłatnie „tożsamych świadczeń opieki zdrowotnej u innego świadczeniodawcy realizującego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, z wyłączeniem świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w hospicjach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach rehabilitacji leczniczej i zakładach opieki długoterminowej”.
Ważne jest to, że skutki złożonego oświadczenia następują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu złożenia zobowiązania. W związku z okresem wakacyjnym warto śledzić ten temat, aby po powrocie z urlopu się nie okazało, że jest już po terminie.
Przypomnijmy, że choć wzrost płac lekarzy obowiązuje od 1 lipca, wypłata podwyżek będzie później – jako zaległe wynagrodzenie.