ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Ochrona z urzędu
Lekarze mają zyskać status funkcjonariuszy publicznych. To jeden z postulatów rezydentów stawianych podczas protestu, które znalazły się w zapisach porozumienia z resortem zdrowia.
– Problem agresji, z jaką spotykają się pracownicy ochrony zdrowia, istniał od dawna.
Należy jednak podkreślić, że agresja społeczna nasiliła się w ciągu ostatnich kilku lat i wciąż rośnie. W swojej pracy zawodowej kilka razy miałem do czynienia z sytuacją, w której pacjent w izbie przyjęć groził lekarzowi dyżurnemu nożem. Po wprowadzeniu tego rozwiązania ktoś taki będzie odpowiadał za swoje czyny karnie – mówi podyplomie.pl dr Andrzej Sokołowski.
Status funkcjonariusza publicznego w myśl art. 222 i 223 Kodeksu karnego dawałby lekarzowi ochronę prawną w związku ze znieważeniem, zagrożonym karą do dwóch lat więzienia, naruszeniem nietykalności cielesnej – grzywną lub karą do trzech lat więzienia, i czynną napaścią na funkcjonariusza publicznego, zagrożoną karą od roku do dziesięciu lat.