BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Eksperci banku będą monitorować wdrożenie pilotażu obejmującego 300 tys. pacjentów w całej Polsce. Będą też mogli wpływać na proces wdrażający zmiany.
Jak podaje Bank Światowy, opieka koordynowana ma za zadanie usprawnić współpracę zespołu medycznego w podstawowej opiece zdrowotnej, czyli między koordynatorami, pielęgniarkami, fizjoterapeutami oraz lekarzami rodzinnymi i specjalistami. Oznacza ona również decentralizację zadań do najniższego poziomu, zapewniając w ten sposób sprawny przepływ informacji pomiędzy zespołem medycznym, pacjentem i jego rodziną.
Przedstawiciel banku w Polsce i krajach bałtyckich Carlos Piñerúa zaznacza, że celem tych działań jest efektywniejsze wykorzystanie istniejących zasobów w systemie ochrony zdrowia oraz lepsza organizacja tego systemu.
Andrzej Jacyna, p.o. prezes NFZ, zaznaczył z kolei, że pilotaż pozwoli się dowiedzieć, co należy jeszcze zrobić, aby poprawić jakość opieki w podstawowej opiece zdrowotnej.
W ostatnich latach NFZ we współpracy z bankiem opracował trzy modele opieki koordynowanej dla różnych szczebli systemu ochrony zdrowia. W 2018 roku fundusz i Ministerstwo Zdrowia zdecydowały się przetestować jeden z nich nazwany POZ+ za pomocą pilotażu w różnych regionach Polski. Rolą ekspertów Banku Światowego będzie monitorowanie wdrażania modelu oraz doradzanie w kwestii ewentualnych zmian.
W ocenie Banku Światowego reformy polskiej ochrony zdrowia są konieczne. Dlatego też ten sektor jest jednym z filarów nowej strategii banku dla Polski na lata 2018-2023, która obecnie znajduje się w fazie konsultacji i do czerwca 2018 roku zadecyduje w jej sprawie Rada Dyrektorów Banku w Waszyngtonie.
Wszystkie te ważne decyzje oznaczają ambitne, czasochłonne i kosztowne zadania dla lekarzy rodzinnych. Fundamentem opieki koordynowanej będzie bilans zdrowia, a w rezultacie opracowanie Indywidualnego Planu Postępowania Zdrowotnego. Długa i szczegółowa ankieta (już to budzi protesty) pozwoli poradzić sobie z problemami zdrowotnymi, zanim staną się bardzo poważne. Koszt jednego bilansu to 865 zł, jak podaje Dziennik Gazeta Prawna.
Pilotaż opieki koordynowanej oznacza także dodatkowe środki przeznaczone na badania podsumowujące stan zdrowia pacjenta