ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Informatyzacja w ochronie zdrowia wyhamowana
Przeliczając tegoroczne wydatki na cyfryzację placówek ochrony zdrowia, bez wahania można powiedzieć, że nie dzieje się nic. Ministerstwo Zdrowia od roku czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie dalszego finansowania projektu e-Zdrowie.
Żeby dokończyć pracę i nie zwracać ogromnych dotacji otrzymanych od UE, rząd podzielił projekt na mniejsze części i z programem naprawczym zwrócił się do Komisji Europejskiej o dalsze finansowanie cyfryzacji. Odpowiedzi nie ma do dzisiaj, a widmo zwrotu dotychczasowych dotacji nadal wisi nad Polską.
„DGP” wylicza, że w ciągu trzech kwartałów bieżącego roku na nowe systemy w ochronie zdrowia wydano ledwie 6,8 mln zł. W roku ubiegłym była to kwota 209 mln zł!
Lepiej prezentuje się rynek zamówień publicznych dotyczący utrzymania istniejących systemów – na ten cel wydatkowane zostało 57,16 mln zł. Informatorzy „DGP” przekonują, że zastój spowodowany jest niepewnością kierowników szpitali, którzy nie wiedzą, w co mają lokować kapitał.
W nowe systemy inwestują jedynie regiony, które przygotowują własne platformy informatyczne dla placówek ochrony zdrowia. Kłopot w tym, że nie ma spójnych wytycznych dotyczących budowy systemów. Oznacza to, że powstają platformy niejednolite, z różnymi funkcjami, i nie ma gwarancji, że będą one w przyszłości mogły ze sobą współpracować. A takie właśnie jest założenie: stworzenie systemu, w którym lekarz z Podhala miałby wgląd w dokumentację pacjenta z Pomorza, gdyby ten trafił do jego gabinetu.
Mimo że Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia przekonuje, że Komitet Sterujący kontroluje inwestycje w tym sektorze, problem polega na tym, że nie wszystkie regiony chcą się podporządkować i budują swoje systemy po swojemu. Efekt może być taki, że środki unijne zostaną zmarnowane, ponieważ w kraju powstanie część odrębnych systemów, które nie będą kompatybilne. Tymczasem wszystkie placówki ochrony zdrowia zobligowane są do tego, aby do 2018 roku rozpocząć prowadzenie dokumentacji medycznej w wersji cyfrowej.