ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Rezydenci do ministra: Nie tak miało być
Rezydenci nie są usatysfakcjonowani wyjaśnieniami resortu zdrowia.
Oczekują zmiany spornych przepisów i zapowiadają, że nie odstąpią od zapisów porozumienia osiągniętego w lutym br. Z czym dokładnie się nie zgadzają? Damian Patecki, wiceszef Porozumienia Rezydentów, w rozmowie z podyplomie.pl zaznacza, że po pierwsze, zakaz konkurencji dla specjalistów miał dotyczyć tylko dyżurów w innych placówkach.
– W rzeczywistości ten przepis zakazuje praktycznie wszystkiego – nie tak się umawialiśmy. Drugą sprawą jest to, że sposób odpracowania określonego czasu dla rezydentów też miał być inny – dwa lata pracy w Polsce bez żadnych innych uwarunkowań. Natomiast zapisy projektu ustawy określające to zagadnienie również są niezgodne z przyjętymi ustaleniami – wylicza Damian Patecki.
Rezydenci nie zgadzają się też z zapisami określającymi sposób zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia.
– Są one na tyle nieprecyzyjne, że wzbudzają nasze obawy, czy znajdą się pieniądze na ten cel. To trzy główne punkty, z którymi się nie zgadzamy i mamy nadzieję, że zostaną one zmienione. Mamy pomysły na dalsze działania, które będą uzależnione od stanowiska Ministerstwa Zdrowia. Liczymy na to, że osiągniemy porozumienie w drodze negocjacji – dodaje.
Projekt nowelizacji ustawy z 24 listopada 2017 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma przyspieszyć osiągnięcie 6 proc. PKB na zdrowie do 2024 roku. Został on opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji w celu konsultacji. Uwagi można zgłaszać do 22 maja. Propozycje zawarte w projekcie są wynikiem dialogu społecznego, którego zwieńczeniem jest porozumienie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zawarte 8 lutego br. Podstawowym celem zmian jest zwiększenie dostępu do świadczeń zdrowotnych oraz poprawa ich jakości, m.in. poprzez zwiększenie finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia, a także zagwarantowanie lepszych warunków pracy kadrom medycznym.