Uczeń przerósł mistrza – w zarobkach

Nie może być tak, że kierownik specjalizacji zarabia mniej niż rezydent, którego on uczy – bulwersują się specjaliści z akademickich centrów stomatologii.

W instytutach stomatologii i centrach stomatologii, które szkolą studentów i prowadzą szkolenie specjalizacyjne, odbywają się burzliwe spotkania pracowników i dyrekcji. Chodzi o pieniądze. Rezydenci specjalizacji stomatologicznych dostali takie same podwyżki jak rezydenci z dziedzin lekarskich i wraz z bonem lojalnościowym otrzymują ponad 5 tys. zł brutto. Natomiast lekarzy specjalistów z dziedzin stomatologicznych podwyżki gwarantujące minimum 6750 zł nie objęły. Nadal otrzymują oni takie wynagrodzenie jak dotychczas – ok. 4-4,5 tys. zł brutto. Rezultat? Specjalista otrzymuje ponad 1 tys. zł mniej niż jego podopieczny rezydent.
– To bulwersujące, tak nie może być! – oburzają się starsi lekarze.
Problem dotyczy kilkudziesięciu ośrodków akredytowanych z całej Polski, które prowadzą szkolenie rezydentów z poszczególnych dziedzin stomatologii. Jak dowiaduje się podyplomie.pl, pracownicy tych jednostek, m.in. w Warszawie i Łodzi, domagają się rozmów z dyrekcją.
 – Albo dyrekcja da podwyżki, albo resort zdrowia znowelizuje ustawę – żądają.
Marcin Sobotka z Porozumienia Rezydentów OZZL przyznaje, że specjaliści stomatolodzy zatrudnieni w ośrodkach akademickich mają rację. – Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Konieczna jest pilna nowelizacja ustawy – ocenia.
– Sytuacja jest nienormalna, zmiana jest konieczna. Analizujemy przepisy i wkrótce przedstawimy nasz projekt zmiany – dodaje Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
 
ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować