Czy pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego będzie rozszerzony?

03 września 2018

Coraz więcej ośrodków jest zainteresowanych przystąpieniem do pilotażu

Do 1 października będą zawarte umowy ze wszystkimi Centrami Zdrowia Psychicznego, które znalazły się w pilotażu – poinformował podyplomie.pl dr Marek Balicki, dyrektor Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Balicki zapewnił, że pilotaż przebiega bez zakłóceń. Liczba ośrodków pozostaje niezmienna – jest ich 28. Na nowych warunkach funkcjonują już pierwsze z nich – w województwach podlaskim (Grajewo, Łomża, Hajnówka i Suwałki) oraz warmińsko-mazurskim (Elbląg).
– Po pierwszym okresie rozliczeniowym problemów nie ma. Zaczyna za to rosnąć liczba nowych chętnych – mówi Marek Balicki.
18 września odbędzie się konferencja, podczas której ośrodki podzielą się wnioskami i doświadczeniami. Natomiast na IV kwartał przewidziano wizytację. – Wtedy też przekonamy się, co będzie w przyszłym roku, a zwłaszcza czy szacowany na pilotaż budżet 40 mln zł  wystarcza i czy jest szansa na rozszerzenie pilotażu o nowe podmioty – dodaje Balicki.
Centra Zdrowia Psychicznego są ważnym elementem od wielu lat postulowanej reformy psychiatrii, która ma przestawić organizację tej opieki na model tzw. środowiskowy. Ośrodki są zainteresowane przeobrażeniem się, ponieważ Centra oznaczają większą autonomię i decentralizację podejmowanych decyzji oraz zapewnione są korzystne warunki finansowe w ramach pilotażu. Wdrażanie programu rozpoczęło się 1 lipca, ale nie oznacza, że tego właśnie dnia wszystkie jednostki w nim uczestniczące rozpoczęły swoją działalność w nowej formie. – Zrobiliśmy duży krok, dla reformy nie ma praktycznie alternatywy, choć okres przejściowy, w którym funkcjonują oba systemy, jest trudny – mówi Balicki.


ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować