Produkujmy lekarzy na potęgę?

Jeszcze więcej miejsc na kierunkach lekarskich.

Resort zdrowia przychylił się do wniosków uczelni i zmienił rozporządzenie w sprawie limitu miejsc na studiach medycznych. Dzięki temu więcej osób rozpocznie studia na kierunku lekarskim. Taka decyzja  to odpowiedź ministerstwa na problem braku kadr w ochronie zdrowia.
Przypomnijmy, że rozporządzeniem z 16 lipca tego roku minister zdrowia zwiększył limit przyjęć na studia w roku akademickim 2018/2019 - do 9211 miejsc. W tym 7816 miejsc przeznaczono dla kierunku lekarskiego oraz 1395 dla kierunku lekarsko-dentystycznego. To o 276 miejsc więcej w stosunku do poprzedniego roku akademickiego.
Jednak w opublikowanym wczoraj zmienionym projekcie resort poszedł o krok dalej – przychylił się do wniosków uczelni, które zawnioskowały o jeszcze większe limity. Decyzja została podyktowana ogromnym zapotrzebowaniem rynku pracy na absolwentów kierunku lekarskiego. Jedną z uczelni, która starała się o zwiększeniu limitów jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK). Placówka zgłosiła zapotrzebowanie na kolejne 48 miejsc na kierunek lekarski – na studia realizowane w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim.
Druga uczelnia to Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach (WST), która w tym roku uzyskała uprawnienia do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim. WST wnioskowała o przyznanie na kierunek lekarski 150 miejsc w formie stacjonarnej w języku polskim (dla obywateli polskich i obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej) oraz 20 miejsc w formie niestacjonarnej w języku polskim ( dla obywateli krajów spoza Unii Europejskiej).
Minister zdrowia przyznał 48 dodatkowych miejsc dla CM UMK, zaś uczelni w Katowicach - 80 miejsc w formie stacjonarnej w języku polskim (dla obywateli polskich i obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej) oraz 10 miejsc w formie niestacjonarnej w języku polskim (dla obywateli krajów spoza Unii Europejskiej).
Projekt został skierowany do konsultacji publicznych. Uwagi można zgłaszać do 19 września. Brak uwag w podanym terminie zostanie potraktowany jako akceptacja projektu.

INK

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

a.j.

28.10.2018 10:20

a co z rezydenturami???to jest wąskie gardło!!!

0