Uchylenie tajemnicy podważy zaufanie pacjenta

04 października 2018

Izba Lekarska w Warszawie o kontrowersyjnym pomyśle resortu sprawiedliwości.

– Gdyby informacje o pracach nad ograniczeniem tajemnicy lekarskiej się potwierdziły, to taką propozycję ocenilibyśmy w sposób jednoznacznie negatywny – mówi podyplomie.pl Maria Kłosińska z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
Media ujawniły, że rząd chce zmienić zasady zwalniania z tzw. tajemnic zawodowych – już nie tylko niezależny sąd, ale także prokurator miałby decydować, że lekarz (a także np. adwokat) mogą zostać przesłuchani w zakresie informacji objętych dotąd tajemnicą wynikającą z wrażliwego charakteru świadczonych usług.
Urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości tłumaczą, że taka zmiana w Kodeksie prawa karnego przyspieszy postępowania i zmniejszy obciążenie sądów.
– Te przepisy doprowadziłoby do załamania zaufania między lekarzem i pacjentem. Pacjent w obawie przed reperkusjami karnymi próbowałby ukryć informacje o swoim stanie zdrowia. To odbiłoby się niekorzystnie na procesie diagnostyczno-leczniczym – dodaje Maria Kłosińska.
Jak zapewnia, samorząd lekarski nie posiada oficjalnie żadnych informacji o toczących się pracach nad zmianą przepisów. – Jeśli doniesienia medialne się potwierdzą, na pewno zajmiemy stanowisko co do kierunku proponowanych zmian – dodaje.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować