Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Ministerstwo zrobi porządek w skierowaniach
Ustawa, która ujednolici zasady wystawiania papierowych i elektronicznych skierowań, jeszcze w tym roku.
Z informacji podanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wynika, że planowany termin przyjęcia projektu ustawy „O zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej” to czwarty kwartał 2018 roku.
Przepisy mają m.in. wprowadzić nową definicję skierowania. Według obowiązującej definicji skierowanie jest co do zasady dokumentem w postaci elektronicznej, natomiast w niektórych wskazanych przypadkach ma ono postać papierową. Obecna definicja nie uwzględnia m.in. tego, że katalog skierowań w postaci papierowej ma niejednolity charakter, co powoduje rozbieżności w interpretacji przepisów.
Brakuje też regulacji dotyczącej zasad wpisywania pacjentów na listę oczekujących na podstawie skierowania w postaci elektronicznej, w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego.
Wśród rozwiązań ujętych w projekcie jest m.in. uregulowanie sytuacji, w której w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego wpisanie na listę oczekujących na udzielenie świadczenia będzie następowało na podstawie zaświadczenia o wystawionym skierowaniu, które otrzymuje się wraz z wystawieniem dokumentu elektronicznego.
W przypadku gdy pacjent otrzyma skierowanie w postaci elektronicznej, po tym jak udostępni wybranemu świadczeniodawcy klucz dostępu do skierowania w postaci elektronicznej albo kod dostępu oraz numer PESEL, a w przypadku osoby, która nie ma nadanego numeru PESEL – numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, świadczeniodawca dokona wpisu na listę oczekujących na udzielenie świadczenia przez określenie odpowiedniego statusu skierowania w systemie teleinformatycznym Platformy P1.