Uwaga na e-mail „zaległe składki”

15 października 2018

Oszuści podszywają się pod ZUS, by wyłudzić dane osobowe i pieniądze.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy posługując się nazwą tej instytucji, wysyłają maile mające na celu wyłudzenie danych i pieniędzy. W temacie wiadomości wpisana jest fraza „zaległe składki”, zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.
O nowym ataku phishingowym ZUS dowiedział się od swoich klientów, którzy masowo zaczęli dzwonić w tej sprawie do zakładu. Dzwoniący zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce wiadomości. Stopka, poza prawidłowym adresem Centrali ZUS, zawierała adres skrzynki mailowej w domenie rządowej, tj. „gov.pl”, tymczasem zarówno strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w domenie rządowej.
W związku z tą sytuacją ZUS ostrzega, by w żadnym wypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w nich załączników. Korespondencja tego typu ma najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. Zakład przypomina też, że kontaktuje się elektronicznie jedynie w sytuacji, gdy klient ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować