Badania kliniczne – lęk przed porządkowaniem?

19 listopada 2018

Jest portal dla pacjentów, ale kontrowersji też przybywa.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło portal pacjentwbadaniach.pl, który informuje i edukuje pacjentów m.in. o trwających badaniach klinicznych dotyczących różnych chorób. – Najczęściej o badaniach klinicznych mówi się w aspekcie nauki i przedsiębiorców, rzadko w aspekcie pacjenta. To ma się zmienić – mówił minister Łukasz Szumowski, ogłaszając uruchomienie przedsięwzięcia.
Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, argumentował, że dostęp do nowoczesnych terapii poprzez badania kliniczne to realizacja prawa do opieki medycznej zgodnej z aktualnym poziomem wiedzy. Zdaniem Chmielowca, państwo musi dostarczyć pacjentowi informacje, które pozwolą mu zrozumieć, że jest podmiotem, a nie przedmiotem badań klinicznych.
Badania kliniczne, jak deklaruje MZ, to przede wszystkim szansa na dostęp pacjentów do nowoczesnych terapii.
Dlatego resort mocno stawia na tę dziedzinę. W ubiegłym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów miał zająć się projektem ustawy o Agencji Badań Medycznych. Ma to być instytucja wspierająca i finansująca rozwój badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz technologii medycznych. Ułatwić ma również prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych.
– Rynek badań klinicznych w Polsce obecnie ma wartość ok. 1,5 mld zł. W krajach rozwiniętych, a takim jest Polska, powinno to być ok. 3 mld zł – mówił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.
Sprawa projektu jednak zniknęła z porządku obrad Komitetu.
Pomysł utworzenia ABM od początku wzbudzał kontrowersje i nadal jest krytykowany. W opinii ruchu społecznego Obywatele Nauki, którego stanowiska MZ nie uwzględniło, Agencja Badań Medycznych będzie tworem działającym w oderwaniu od już funkcjonujących instytucji finansujących badania, także w dziedzinie medycyny (NCN, NCBiR i innych), w dodatku bez jasno ustalonych reguł działania, co może przyczynić się do transferowania środków publicznych do sektora prywatnego. 

AH

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować