Najbardziej zinformatyzowana onkologia w kraju

Wielkopolskie Centrum Onkologii chwali się nowoczesnością.

– Dojazd pacjenta z domu na radiologię nie powinien trwać dłużej niż godzinę. Niebawem osiągniemy to w Wielkopolsce. Do istniejących filii w Kaliszu i Pile dołączą dwie kolejne: w Lesznie i Koninie – zapowiedział prof. dr hab. med. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, które w tym roku obchodzi 65-lecie istnienia.
Poznański ośrodek stale zwiększa koszyk świadczeń. Dotyczy to m.in. leczenia raka piersi – obecnie pacjentka w jednym miejscu otrzymuje wszystko, co się wiąże z terapią na najwyższym poziomie. Właśnie ta oferta przyciąga do Poznania najwięcej kobiet z innych regionów kraju. Podobną renomę ma leczenie raka prostaty wśród mężczyzn.
Rozbudowane zostały także możliwości leczenia schorzeń ginekologicznych i urologicznych, wprowadzono też nowe leczenie i profilaktykę raka szyi i głowy.
Niepodważalne korzyści dla pacjenta polegają na tym, że ma on zapewniony pełny pakiet usług medycznych – diagnostykę, chirurgię, chemioterapię, radioterapię – w jednym miejscu. Pacjent, jak zauważa prof. dr hab. med. Maria Litwiniuk, ordynator chemioterapii w WCO, zyskał status pełnoprawnego partnera lekarza. Przedstawiciele pacjenckich organizacji biorą udział w wydarzeniach organizowanych przez szpital.
Nie osiągnięto by tego – co podkreśla prof. Malicki, dyrektor szpitala, fizyk z wykształcenia – bez nowoczesnego technologicznego wsparcia, czyli np. kompleksowej informatyzacji lecznicy czy superrobota da Vinci przydatnego m.in. w operacjach raka prostaty. Ukoronowaniem nowoczesnej technologii będzie budowa ośrodka protonoterapii. Inwestycja, której koszt szacuje się na ok. 200 mln zł, oprócz leczenia umożliwi także badania tej młodej i ciągle mało wykorzystywanej metody.

DP

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować