Porozumienie jest, szczegółów nie znamy

29 listopada 2018

Po 1 grudnia gabinety POZ będą pracować normalnie.

Lekarze rodzinni mogą odetchnąć z ulgą. Jeszcze w tym tygodniu otrzymają nowe aneksy umów z NFZ do końca 2019 roku. Negocjacje Porozumienia Zielonogórskiego z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia zakończyły się w środę porozumieniem.
Rozmowy były burzliwe i trwały od wielu tygodni. Spornymi sprawami były wysokość stawki kapitacyjnej, wysokość wskaźników dla pacjentów z poszczególnych grup wiekowych oraz kwestia obowiązkowych e-zwolnień.
– Długie negocjacje zakończyły się osiągnięciem konsensusu zarówno w kwestii finansowania POZ, jak i w kwestiach dotyczących e-zdrowia – poinformowały NFZ i MZ.
Strony postanowiły „zgodnie współpracować, szczególnie na poziomie regionalnym przy wsparciu personelu medycznego w skutecznym wdrażaniu e-zdrowia, w tym e-ZLA, e-recepty i e-skierowania”.
Osiągnięcie porozumienia – jak zaznaczono – „stało się możliwe dzięki dobrej woli i zrozumieniu obu stron, które brały udział w negocjacjach”.
NFZ kilka dni temu poinformował, że z ponad 6 tys. umów w zakresie lekarza POZ prawie 4 tys. umów jest zawartych na czas nieokreślony. Negocjacje trwały z pozostałymi lekarzami, skupionymi głównie w Federacji Porozumienie Zielonogórskie, których umowy kończą się 30 listopada.
Szczegóły uzyskanego kompromisu nie zostały podane. – Osiągnęliśmy wzrost wskaźników i stopniowy wzrost stawki kapitacyjnej. Zarządzenie prezesa NFZ jeszcze dziś ma ukazać się na stronie Funduszu. Od jutra lekarze będą mogli wygenerować w systemie nowe kontrakty – stwierdziła w rozmowie z podyplomie.pl Monika Kowalska, rzecznik Porozumienia Zielonogórskiego.
Lekarze rodzinni bardzo mocno podkreślali sprawę fakultatywności e-zwolnień. ZUS nie złagodził stanowiska. Podtrzymuje, że od obowiązku elektronicznych zwolnień nie ma odwrotu. Czy i w jakim stopniu osiągnięty kompromis nastąpił wbrew oficjalnej linii rządu? – na razie nie ujawniono.
NFZ i MZ podały, że w planie finansowym na 2019 rok na świadczenia POZ zabezpieczono 11,1 mld zł. Od 2014 roku finansowanie świadczeń w POZ wzrosło o prawie 3,5 mld. zł. W 2015 roku był to wzrost o 1,1 mld zł, w 2016 roku o 690 mln zł, w 2017 roku o kolejne 718 mln zł, a w 2018 roku o około 937 mln zł.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować