Lekarze podejrzewają odrę, bo jej nie widzieli

30 listopada 2018

Trzydniówka, gorączka bostońska lub angina – lepiej zgłosić niż przeoczyć odrę.

Przy okazji występujących zgłoszeń podejrzeń zachorowań na odrę Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina lekarzom procedury, jakie należy stosować w miejscach skupisk ludzi, takich jak zakłady pracy. Jednocześnie w rozmowie z podyplomie.pl Joanna Narożniak, rzeczniczka Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie, zwraca uwagę, że na 79 zgłoszeń podejrzeń odry na Mazowszu potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi zostało 14 zachorowań.

– Obserwujemy wzmożoną czujność lekarzy. Jednocześnie widzimy, że podejrzenia częściej zgłaszają młodzi lekarze, którzy odrę znają tylko z opisów i z teorii. Często okazuje się, że faktycznie nie była to odra, ale trzydniówka, gorączka bostońska lub angina – mówi Joanna Narożniak. – Lepiej jednak, że dmuchają na zimne, niż gdyby jakiś przypadek został pominięty – dodaje.

Jednocześnie Joanna Narożniak przypomina lekarzom procedury dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej w skupiskach ludności. – Jeśli na miejscu jest lekarz, to w jego gestii jest odizolowanie chorej osoby i powiadomienie właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, która przeprowadzi dochodzenie epidemiologiczne w celu wygaszenia ogniska epidemiologicznego. Jeśli lekarza nie ma, to kierownictwo zakładu pracy zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępuje zgodnie ze wskazówkami inspektorów sanitarnych – wyjaśnia rzeczniczka.

Przypomina, że procedury dla lekarzy znajdują się na stronie internetowej GIS, a szereg informacji w postaci pytań i odpowiedzi można znaleźć na stronach PZH-NIZP.

Mazowiecka Inspekcja Sanitarna zapewnia jednocześnie, że sprawa odry na SGH zakończyła się na jednym przypadku. – Wszystkie osoby, które miały kontakt z wykładowczynią, zostały objęte nadzorem epidemiologicznym, wykonano ponad 100 szczepień osób z kontaktu.

Wykładowczyni, która zachorowała, kobieta urodzona w latach 60., nie była szczepiona. Po hospitalizacji wróciła już do domu.

Jeszcze dziś na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pojawią się najnowsze dane o stanie zachorowań na odrę na Mazowszu.


ID

Komentarze (2)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

...

14.12.2018 18:27

A jak gis chce izolować w miejcu pracy i jakie są podstawy medyczne i PRAWNE takiej izolacji? Niech gis zajmie się ubikacjami w marketach. Co boją się?

0

doktor

04.12.2018 22:58

Otworzyć atlas chorób zakaźnych - tam są zdjęcia wysypek i jak one się nazywają. Porównać zdjęcie wysypki z człowiekiem - sądzę, że to chyba nie przerasta intelektualnie lekarzy. Przynajmniej ja taką zdolność opanowałem.

0