Poznań zorganizował, oglądał cały świat

04 grudnia 2018

18 operacji laryngologicznych obserwowano na 16 tysiącach komputerów.

Europejska Sesja Chirurgii Laryngologicznej na Żywo, którą cyklicznie organizuje Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu, tym razem przyciągnęła uwagę lekarzy z 85 krajów na wszystkich kontynentach. Transmitowane na cały świat operacje śledzono na żywo przed 16 tysiącami komputerów. W niektórych krajach, jak doniesiono np. z Meksyku, gdzie czas operacji przypadł na środek nocy, sesję nagrywał dyżurujący medyk, który potem odtwarzał ją kolegom.
– Chirurdzy i laryngolodzy z europejskich ośrodków w Barcelonie, Marsylii, Luksemburgu, Londynie, Leiden, Essen, Giessen, Cagliari i Poznaniu przeprowadzili 18 operacji w 10 szpitalach. W tym roku głównym tematem były raki krtani operowane endoskopowo z użyciem lasera CO2 i robota chirurgicznego. Najdłuższy zabieg, który trwał przez całą sesję, przeprowadzono w Barcelonie. Hiszpańscy chirurdzy usunęli rak krtani i gardła wraz z narządami, a potem odtworzyli je płatem piersiowym – relacjonuje prof. dr hab. med. Witold Szyfter z poznańskiej kliniki, główny koordynator sesji.
Nad przebiegiem sesji czuwało centralne studio kliniczne z pięcioma moderatorami i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

DP

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować