Po e-zwolnieniach przyszedł czas na e-skierowania

Prace nad kolejnym projektem informatyzacji ochrony zdrowia przyspieszają.

Ministerstwo Zdrowia chce zakończyć pilotaż e-skierowań do połowy przyszłego roku. W czwartek wieczorem (6 grudnia) Sejm przyjął ustawę, która wprowadza zmiany w zakresie wdrożenia e-skierowań. Nowelizacja przewiduje, że za ponad dwa lata lekarz lub pracownik medyczny wpisze skierowanie na badania pacjenta w Systemie Informacji Medycznej. Chory otrzyma informację SMS-em lub mailem. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji podano, że mają być to skierowania na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, na leczenie szpitalne oraz na wybrane badania diagnostyczne – w tym na badania medycyny nuklearnej, tomografii komputerowej, badania rezonansem magnetycznym, endoskopowe badanie przewodu pokarmowego oraz na badania echokardiograficzne płodu.
Przypomnijmy, że pilotaż e-skierowań został uruchomiony w połowie października m.in. w Warszawie (obejmuje medycynę sportową oraz tomografię komputerową).
W pierwszy roboczy dzień obowiązywania e-zwolnień platforma ZUS nie działała jak należy. Biorąc pod uwagę chaos w wielu placówkach ochrony zdrowia spowodowany e-zwolnieniami, lekarze już w tej chwili mają uzasadnione obawy o dalsze etapy cyfryzacji. Nie zraża to jednak rządzących do wyznaczania kolejnych terminów. „Mamy aspiracje, by zostać europejskim liderem e-zdrowia” – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I jak na lidera przystało, prace nad wdrożeniem projektów informatycznych nabierają rozpędu. 

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować