ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Rezydenci wymusili reformę
Zespół powołany po zakończeniu protestów młodych lekarzy przedstawił swoje propozycje.
Zespół powołany przez ministra zdrowia pracował od kwietnia. Jego zadaniem było przełożenie porozumienia zawartego między ministrem zdrowia i Porozumieniem Rezydentów OZZL na konkretne akty prawne.
Przewodniczący zespołu, dr n. med. Jarosław Biliński, obecnie wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie (dawniej Porozumienie Rezydentów), przedstawił dziś (14 grudnia) do zaopiniowania Naczelnej Radzie Lekarskiej efekty pracy. Zmiany (około 200 stron) dotyczą nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz licznych rozporządzeń. Będą jeszcze konsultowane z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy (OZZL) i Porozumieniem Rezydentów OZZL (PR OZZL).
Oto najważniejsze z nich:
Wprowadzenie podziału stażu podyplomowego na moduł stały i 12-tygodniowy moduł personalizowany. Stażysta będzie mógł wybrać 1-3 placówki, gdzie chce się szkolić i poznać specyfikę pracy.
Wprowadzenie Państwowego Egzaminu Modułowego (PEM). PEM ma potwierdzać posiadanie dobrze ugruntowanej wiedzy obejmującej moduły podstawowe.
Wprowadzenie ogólnopolskiego systemu umożliwiającego nabór na niemal dowolną liczbę specjalizacji w Polsce, bazujący na liście rankingowej. Projekt daje też możliwość specjalizowania się osobom, które już są specjalistami, ale nie odbyły tego szkolenia w trybie rezydenckim, a nawet wprowadza możliwość odbycia drugiej rezydentury, za zgodą ministra, jeżeli będzie ona zaliczana do dziedzin priorytetowych.
Zwiększenie kontroli CMKP i ministra zdrowia nad ośrodkami prowadzącymi szkolenia specjalizacyjne.
Wprowadzenie podziału na specjalizacje, specjalizacje szczegółowe (podspecjalizacje) oraz umiejętności lekarskie. Zmniejszy się liczba specjalizacji, które można odbywać po stażu podyplomowym – z 77 do 50.
Wprowadzenie umiejętności lekarskich; certyfikat umiejętności będzie można zdobyć na podstawie szkoleń i egzaminów organizowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) lub zewnętrznych egzaminów, np. renomowanych europejskich towarzystw naukowych, uznawanych przez CEM.
W kwestiach związanych z prawem pracy znalazł się m.in. zapis, że nie można dopełniać podstawowego czasu pracy godzinami dyżurowymi.
Wprowadzony został zapis, że czas specjalizacji nie jest wydłużany z powodu zejścia po dyżurze, a także że macierzyństwo i względy zdrowotne zwalniają z dyżurowania łącznie do dwóch lat.
Uregulowanie kwestii wynagrodzeń – chodzi m.in. o dwie średnie krajowe dla rezydenta i trzy średnie krajowe dla specjalisty oraz wartości pośrednie m.in. za przystąpienie do specjalizacji deficytowej czy zdanie PEM.
Likwidacja tzw. wolontariatu, czyli pracy za darmo.
Decyzja o ostatecznym kształcie ustawy i rozporządzeń należy do ministra zdrowia. Najpóźniej pod koniec marca 2019 roku, zgodnie z porozumieniem z ministrem zdrowia, resort ma przekazać nowelizację Radzie Ministrów.
– Tylko wprowadzenie całości zapisów ustawy i rozporządzeń gwarantuje zadziałanie tej reformy. Dlatego wierzę w to, że pan minister przyjmie te zmiany i je wdroży – mówi dr Biliński.