Ministerstwo dofinansuje medycynę nuklearną. Gdzie trafią pieniądze?

04 stycznia 2019

Ponad 24 mln zł na diagnostykę nowotworów i chorób cywilizacyjnych.

Pieniądze z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych trafią do 13 ośrodków z całej Polski i będą przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu do diagnostyki schorzeń nowotworowych technikami medycyny nuklearnej. Pierwszy sprzęt właśnie jest dostarczany do wyłonionych w postępowaniu ośrodków.

– W przypadku lawinowo rosnącej zapadalności na choroby nowotworowe, nazywanej już onkologicznym tsunami, wczesne wykrycie schorzenia jest niezwykle istotne – przede wszystkim dla pacjenta, ale także dla całego systemu opieki zdrowotnej – uzasadnia w komunikacie prasowym minister zdrowia profesor Łukasz Szumowski. Jak tłumaczy minister, nowoczesny sprzęt umożliwia precyzyjną diagnostykę nowotworów, a to ma znaczenie dla skuteczności procesu terapeutycznego.

Z kolei Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, podkreśla, że zakup nowoczesnych gamma-kamer, wykorzystywanych w precyzyjnej diagnostyce nowotworów i innych najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych, pozwoli na skuteczniejsze (bo rozpoczęte na najwcześniejszym możliwym etapie) leczenie.

Prof. Królicki wyjaśnił, że to dobra inwestycja, która przyspieszy proces diagnostyczno-terapeutyczny, a w efekcie koszty diagnostyki i terapii nowotworów obniżą się. – Ważne, by w ślad za inwestycjami szła coraz lepsza dostępność procedur medycyny nuklearnej, byśmy eliminowali kolejki do badań. W ten sposób będziemy leczyć Polaków szybciej i precyzyjniej, a co za tym idzie – lepiej i skuteczniej – dodaje prof. Leszek Królicki.

Dofinansowanie otrzymały następujące ośrodki:

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi, Centrum Onkologii w Warszawie, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, CSK przy ul. Banacha w Warszawie, WIM przy ul. Szaserów w Warszawie, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Białostockie Centrum Onkologii, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, SPSK Nr 1 PUM w Szczecinie, Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, Szpitale Pomorskie w Gdyni, Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy.ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować