Zorganizujmy wspólnie otwarte drzwi

07 stycznia 2019

Polska Unia Onkologii wzywa lekarzy

Polska Unia Onkologii zaapelowała do lekarzy i szefów ośrodków onkologicznych do włączenia się w organizację w sobotę 2 lutego drzwi otwartych. Tak od wielu lat w pierwszą sobotę lutego pod patronatem PUO obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Organizatorzy proponują, aby program obejmował:
– rozpowszechnianie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem i innych materiałów edukacyjnych,
– wykonywanie badań przesiewowych i innych służących wczesnemu wykrywaniu nowotworów,
– udzielanie prostych porad onkologicznych,
– zwiedzanie oddziałów i zakładów diagnostyczno-leczniczych,
– prowadzenie wykładów i pogadanek na tematy profilaktyki, rozpoznawania i skutecznego leczenia.
Ośrodki, które chcą przystąpć do wspólnej kampanii, proszone są o przesłanie do 22 stycznia programu „dnia drzwi otwartych”, danych ośrodka, miejsca przeprowadzanej kampanii, a także kontaktu do osoby odpowiedzialnej na adres e-mailowy: janusz.meder@coi.pl. Powyższe informacje będą rozpowszechniane w mediach i na stronie internetowej puo.pl.
Uruchomiona zostanie też bezpłatna infolinia PUO czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 16.00 – 19.00 pod nr 800-494-493 (dyżurują lekarze onkolodzy).
– Bardzo liczymy na państwa jak zwykle niezawodną współpracę w dążeniu do podwyższenia wiedzy w społeczeństwie na temat chorób nowotworowych i w propagowaniu zachowań sprzyjających troszczeniu się o własne zdrowie, zachowywaniu czujności onkologicznej i uczestniczeniu w bezpłatnych, profilaktycznych badaniach przesiewowych – napisał w apelu dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. Zachęca on do lokalnego nagłaśniania kampanii oraz współpracy z NFZ, władzami samorządowymi, lekarzami rodzinnymi, uczelniami medycznymi, stowarzyszeniami i fundacjami pacjentów.
– W naszym kraju pomimo poprawy wyników leczenia w okresie ostatnich 15-20 lat (z 30 proc. do 45 proc. przeżyć wieloletnich) nadal średnie wskaźniki przeżycia są niższe o 10-15 punktów procentowych od uzyskiwanych w większości krajów unii europejskiej! – dodaje dr Meder.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować