Pomóż pacjentowi ściągnąć aplikację z numerem 112

10 kwietnia 2019

Niepełnosprawni pacjenci będą bezpieczniejsi.

Planowane są ułatwienia dla osób niedosłyszących przy zgłaszaniu na numer 112 – tak wynika z propozycji zmian w przepisach ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, które przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji. Jeszcze w tym półroczu projekt ma być przyjęty przez Radę Ministrów.
Jak donosi „Rzeczpospolita”, rząd zamierza zapewnić niepełnosprawnym, w tym osobom głuchym i niedosłyszącym, możliwość korzystania z aplikacji mobilnej, która dzięki zastosowaniu piktogramów umożliwi im dokonanie zgłoszenia na numer alarmowy 112. Warunkiem skorzystania z aplikacji mobilnej będzie jej pobieranie ze strony internetowej MSWiA oraz zarejestrowanie się. Rejestracja będzie konieczna dla zapoznania się z regulaminem korzystania z aplikacji oraz udzielenia zgody na włączenie modułu lokalizacji w urządzeniu używanym przez osobę niepełnosprawną. Aplikacja stanie się częścią systemu teleinformatycznego wykorzystywanego w centrach powiadamiania ratunkowego.
Takie rozwiązanie ma zmniejszyć skalę wykluczenia cyfrowego osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku w kilku województwach trwał pilotaż aplikacji mobilnej. W sytuacji np. wypadku, pogorszenia zdrowia czy pożaru, gdy zgłoszenie głosowe nie było możliwe, osoby potrzebujące mogły wysłać na podany numer prośbę o pomoc za pomocą SMS-a i tą drogą nawiązać kontakt z operatorem numeru alarmowego.
Zmian w projekcie jest więcej. Przewidziano m.in., że pracownicy obsługujący zgłoszenia alarmowe będą chronieni przed groźbami i zniewagami tak jak funkcjonariusze publiczni.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować