Stare też, czy tylko nowe? Sprawy recept ciąg dalszy

11 kwietnia 2019

Ważna zapowiedź resortu zdrowia.

– Postanowiliśmy wydłużyć vacatio legis tego przepisu do końca 2019 r. – poinformował wiceminister Maciej Miłkowski. Według "Rzeczpospolitej" resort wkrótce skieruje do konsultacji jednozdaniową nowelizację rozporządzenia w sprawie recept wydłużającą okres ważności dotychczasowych druków. 

To oznacza, że Ministerstwo Zdrowia posłuchało apelu Naczelnej Rady Lekarskiej i przyznało się do błędu. 

Przypomnijmy, że przewidziane w nowych przepisach zmiany dotyczyć miały recept Rp oraz Rpw. Rozporządzenie zmieniające wzory druków weszło w życie rok temu – 18 kwietnia 2018 roku. W przepisach uwzględniono dwunastomiesięczny okres przejściowy. Miał on posłużyć lekarzom do przygotowania się do nowych regulacji i zaopatrzenie się w bloczki recept według nowego wzoru.

To oznaczałoby, że dotychczasowe wzory recepty stracą ważność 17 kwietnia 2018 r., a po tym terminie będzie można wypisywać leki tylko na nowych wzorach. To bez sensu w sytuacji, gdy od nowego roku obowiązkowe będą wyłącznie recepty elektroniczne.

Teraz z zapowiedzi resortu wynika, że recepty wystawione na starych drukach nawet po 18 kwietnia 2019 roku zachowują ważność i będą realizowane. 

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować