Starzy rezydenci ustąpili miejsca młodszym

15 kwietnia 2019

Zmiana władzy w Porozumieniu Rezydentów

Jan Czarnecki, lekarz z Zakładu Psychodermatologi UM w Łodzi, został nowym przewodniczącym Porozumienia Rezydentów OZZL. Podczas wyborów powołano także nowych wiceprzewodniczących. Są to: Justyna Bogucka-Czapska z Krakowa, Mikołaj Sinica z Poznania, Maria Kłosińska z Warszawy i Patrycja Drozdek z Wrocławia.

Jak tłumaczy Marcin Sobotka, poprzedni przewodniczący PR, konieczne stało się wejście młodszego pokolenia. – Większość rezydentów, którzy zaczynali trzy-cztery lata temu, teraz już kończy rezydentury, a nie chcemy stać się porozumieniem specjalistów – mówi. Przyznaje też, że praca związkowa jest zajęciem bardzo obciążającym, stąd konieczność rotacji szczególnie na stanowisku przewodniczącego.

Jednym z najważniejszych zadań nowych władz związku będzie przygotowanie planowanej na maj manifestacji w Warszawie, która ma przypomnieć ministrowi, że powinien wywiązać się z deklaracji zawartych w porozumieniu z PR. Według Porozumienia wydatki na opiekę zdrowotną miały rosnąć, aby osiągnąć 6 proc. PKB w 2024 roku, a tymczasem rząd manipuluje wskaźnikami, aby wydać mniej niż przewidywała umowa. Tylko w tym roku z tego powodu ochrona zdrowia otrzyma o 10 mld zł mniej.

We wrześniu z kolei resort przekona się, że trudno jest zarządzać opieką zdrowotną bez lekarzy. Rozpocznie się wypowiadanie klauzul opt-out oraz akcja „1 lekarz 1 etat”, co pokaże dramatyczną sytuację kadrową w opiece zdrowotnej.

W obecnym prezydium Porozumienia znalazła się silna reprezentacja kobiet, co oznacza, że mocno akcentowane będą także sprawy ważne dla młodych lekarek, takie jak kwestia odrabiania urlopów macierzyńskich branych podczas specjalizacji.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować