W 21 dni do specjalisty, w godzinę na SOR – utrwalanie stereotypów?

06 maja 2019

Ekspert ocenia obietnice wyborcze opozycji.

Temat ochrony zdrowia chętnie był poruszany podczas majowych konwencji partyjnych. Wiosna zapowiadała koniec „dziadowskich pensji” i minimalne płace na poziomie 2,7 tys. zł. Dalej w obietnicach poszedł Grzegorz Schetyna, szef PO. W Białymstoku oświadczył, że w „piątce Kaczyńskiego” nie mieści się ochrona zdrowia, tymczasem Platforma Obywatelska od spraw zdrowia swój program rozpoczyna. – Termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni, bo to jest standard europejski. Oczekiwanie na SOR-ze nie może trwać dłużej niż 60 minut – mówił podczas konwencji Koalicji Europejskiej.

Zapowiedział także więcej środków na onkologię, badania profilaktyczne i szczepienia oraz pozyskiwanie pieniędzy na zdrowie ze środków unijnych. Platforma przekonywała, że jest w tym skuteczniejsza od rządzących i obiecała, że środki w dużej części przeznaczy na zdrowie.
– To dobrze, że politycy mówią o skróceniu kolejek. Gorzej, że podają konkretne czasy oczekiwania i utrwalają w ten sposób błędne przekonanie pacjentów, że najważniejszym lekarzem jest specjalista. A przecież specjalista to nie tylko kardiolog czy endokrynolog, ale także lekarz medycyny rodzinnej. Podstawą opieki powinna być opieka koordynowana, w której lekarz specjalista jest tylko uzupełnieniem leczenia prowadzonego w POZ – mówi podyplomie.pl prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.
W jego przekonaniu podawanie konkretnych czasów oczekiwania na SOR-ze lub na wizytę u specjalisty mija się w celem. – Dla jednego pacjenta 21 dni to bardzo dużo, a dla drugiego, który może w ogóle nie powinien zajmować kolejki, to za mało – tłumaczy prof. Fedorowski.
– Dzieje się tak, ponieważ NFZ nie ma systemu zarządzania kolejkami. To Fundusz jako płatnik powinien wyznaczać pacjentom terminy, a nie pozostawiać to pacjentom i świadczeniodawcom. O tym jednak trudno mówi się podczas kampanii wyborczej – dodaje prof. Fedorowski.
W ocenie szefa Polskiej Federacji Szpitali, należy dążyć do wyrównywania różnic między poziomem środków, jakie otrzymują szpitale w krajach UE oraz w Polsce. – Dlatego dobrze, że PO zapowiada starania o pozyskanie środków z UE. Nasza federacja wkrótce wystosuje do wszystkich kandydatów do europarlamentu list w tej sprawie – zapowiada.
W jego opinii politycy powinni zwiększać środki na ochronę zdrowia. Ale im mniej ingerują w rozwiązania organizacyjne, tym lepiej.

ID

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

Mix

07.05.2019 17:47

Może własnie o tym mówił pan Schetyna - że jak jego koalicja przejmie władzę, to do specjalisty - medycyny rodzinnej - będzie się czekać nie dłużej niż 21 dni :)

0