Jak wystawić skierowanie do sanatorium?

Nowe zasady sposobem na kolejki.

W połowie lipca zmienią się zasady kierowania na wyjazd do sanatorium. Zmniejszyć się mają kolejki i biurokracja.
Co zmienia nowe rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową? Nowością jest 12-miesięczny okres, który musi upłynąć od zakończenia przez pacjenta leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej do momentu otrzymania kolejnego skierowania. Z danych NFZ wynika, że co roku do Funduszu wpływa pół miliona skierowań do sanatoriów. Co trzecie jest od kuracjusza, któremu nie minął jeszcze rok od ostatniego pobytu w sanatorium.
Resort zdrowia przywołuje opinie specjalistów, zgodnie z którymi dopiero po upływie roku od zakończenia przez pacjenta leczenia albo rehabilitacji jest możliwe dokonanie oceny wpływu zakończonej terapii na stan zdrowia. To oznacza, że z kolejki na leczenie rocznie wypadnie około 150 tys. osób i tym samym większe szanse wyjazdu będą mieli nowi pacjenci.
Pacjent będzie musiał dostarczyć skierowanie do oddziału NFZ w ciągu 30 dni od daty jego wystawienia. Po tym czasie straci ono ważność. O miejscu, do którego zostanie wysłany, zdecyduje lekarz specjalista z NFZ – do tej pory robił to lekarz rodzinny. Czasem specjalista z Funduszu dokonywał zmiany. Ponadto nie będzie obowiązkowego skierowania na badanie RTG klatki piersiowej przed wyjazdem. Lekarz wypisze takie skierowanie, jeśli będą do tego wskazania medyczne.
Jak wynika z danych NFZ, w kolejce do sanatorium czeka się nawet dwa lata. Zainteresowanie pacjentów tym rodzajem leczenia rośnie.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować