Ostra reakcja na wypowiedź prezesa NFZ o POZ

Jest skarga do premiera i ministra zdrowia.

Prezes NFZ Andrzej Jacyna podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia 4 lipca wygłosił kilka uwag na temat swojej wizji organizacji podstawowej opieki zdrowotnej oraz samych lekarzy. Nagranie z tego wystąpienia zostało szeroko rozpowszechnione w środowisku i wywołało zbulwersowanie. Lekarze czują się obrażeni tonem tej wypowiedzi, a także samymi pomysłami prezesa NFZ. 

Andrzej Jacyna mówił m.in. o tym, że jest za obowiązkiem obsady dyżurów nocnej pomocy medycznej przez POZ. „Wyłgali się z tego zręcznie, dzisiaj pracują do godz. 18, żądają skrócenia pracy do godz. 16” – powiedział m.in. Dodał, że od POZ „zaczyna się całe zło” i zapowiedział twardą dyskusję „z tym towarzystwem po wyborach”.

Zdaniem zarządu Porozumienia Zielonogórskiego prezes NFZ szykuje wojnę z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej. 

– Najbardziej szokujące jest to, że prezes NFZ tęskni za przywróceniem socjalistycznego systemu podstawowej opieki zdrowotnej, której problemy do dziś pamiętają nasi starsi pacjenci i leczący ich wówczas lekarze – oburza się wiceprezes PZ Marek Twardowski. 

PZ skierowało wczoraj w tej sprawie skargę do premiera oraz ministra zdrowia, żądając wyciągnięcia konsekwencji wobec prezesa NFZ. W piśmie podkreślono, że opinie prezesa Jacyny są dla środowiska POZ „głęboko krzywdzące, budzą rozgoryczenie i wzburzenie”.

– Jakiekolwiek administracyjne nakazy i zakazy, nawet prezesa NFZ, nie poprawią opieki nad pacjentem, jeśli zostaną wprowadzone arbitralnie, wbrew dotychczasowym doświadczeniom i wspólnym ustaleniom. Wypowiedzenie takich poglądów, na kilka dni przed rozpoczęciem rozmów o nowych wspólnych projektach, jest odebrane przez Federację jako świadoma chęć niedopuszczenia do ich pozytywnego finału – napisał w liście do Mateusza Morawieckiego prezes PZ Jacek Krajewski. 

Od ministra Łukasza Szumowskiego PZ domaga się z kolei jasnej deklaracji, czy wypowiedź prezesa NFZ jest oficjalnym stanowiskiem resortu oraz czy po wyborach parlamentarnych planowana jest zmiana dotychczasowego modelu organizacyjnego i właścicielskiego POZ. 

Szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka zwróciła się wprost do autora bulwersujących wypowiedzi, wzywając go do zajęcia oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Przypomniała jednocześnie, że dotychczas jedyna udana reforma systemu ochrony zdrowia po 1989 roku dotyczyła POZ, a lekarze rodzinni cieszą się największym zaufaniem pacjentów. 


AG

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować