Co lekarz będzie miał z Agencji Badań Medycznych

Każdy naukowiec może przyjść z pomysłem.

Instytuty naukowe, szpitale kliniczne i uniwersytety medyczne jeszcze w tym roku będą mogły ubiegać się o pieniądze w konkursach organizowanych przez Agencję Badań Medycznych – zapowiedział w wywiadzie w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Radosław Sierpiński, p.o. prezes Agencji Badań Medycznych.
Pierwsze konkursy na niekomercyjne badania kliniczne zostaną zorganizowane pod koniec roku. Minister będzie określał, w zależności od potrzeb, priorytetowe dziedziny, np. choroby onkologiczne lub kardiologiczne.
Radosław Sierpiński duży potencjał widzi w konsorcjach, w ramach których jednostki publiczne wchodzą w partnerstwa z prywatnymi – np. uniwersytet z prywatną spółką – i wspólnie pojektują badanie.
Pełniący obowiązki prezes ABM dodał, że przewidziano także fundusze na badania własne, które agencja będzie zlecać np. uniwersytetom. Będą też środki na tzw. inicjatywy bottom-up, czyli takie, w których to naukowcy przychodzą do agencji ze swoim pomysłem. – Jeśli na przykład organizujemy konkursy wokół dziedzin takich jak kardiologia czy onkologia, a ktoś właśnie wynalazł przełomową technologię spoza tych dziedzin, to nie może wziąć w nich udziału. W ramach tej inicjatywy będziemy mogli jednak takie badanie sfinansować – po zasięgnięciu opinii rady – mówił w wywiadzie prezes Sierpiński. Planowane są też inwestycje w konkretnych naukowców: otrzymają oni problem do rozwiązania i określoną pulę pieniędzy, bez narzucania sposobu rozwiązania. Takie podejście sprawadza się w krajach anglosaskich, najwięcej Nagród Nobla dostają ci naukowcy, którzy nie byli wtłoczeni w sztywne ramy.
Radosław Sierpiński podkreślił też, że agnecja będzie partnerem dla zagranicznych instytucji zajmujących się badaniami medycznymi. Jeśli zagraniczy ośrodek np. testuje nowe leki na białaczkę szpikową, to będzie możliwość włączenia do tego programu polskich pacjentów. Dziś tacy pacjenci, jeśli chcą uczestniczyć w tego typu badaniach, zabierają pieniądze za pośrednictwem fundacji, by polecieć np. do USA. Teraz zniknie taka potrzeba, bo będą mogli być włączeni do badań na miejscu. Przy okazji ich lekarze będą uczyć się nowych technologii.
Przypomnijmy: Agencja Badań Medycznych rozpoczęła działalność 22 marca tego roku na podstawie ustawy z 21 lutego 2019 roku. Jej zadaniem jest realizacja zadań z zakresu działalności innowacyjnej w ochronie zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju niekomercyjnych badań klinicznych. Jej powstaniu towarzyszyły kontrowersje między innymi związane z finansowaniem z NFZ.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować