NFZ dofinansuje smartfony i tablety, ale kto pierwszy ten lepszy

Termin składania wniosków mija 10 września.

Lekarze mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu oprogramowania i urządzeń, które umożliwiają wystawianie e-recept i e-zwolnień lekarskich. Maksymalna wysokość wsparcia to 80 proc. poniesionych wydatków. Początkowo wyznaczony termin przedłużono i obecnie wnioski można składać do właściwego oddziału NFZ do 10 września.
Pieniądze wypłacane będą do 30 września. Warto skorzystać, bo dofinansowanie będzie przyznawane tylko do wyczerpania środków przyznanych poszczególnym oddziałom Funduszu.
Przypomnijmy, że z dofinansowania mogą skorzystać podmioty lecznicze, które zakupiły w tym lub ubiegłym roku oprogramowanie i urządzenia do wystawiania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Jednak kwota dla jednego świadczeniodawcy nie może przekroczyć, w przypadku podmiotów odliczających VAT, 80 proc. poniesionych wydatków bez VAT (wydatki nie mogą być wyższe niż 1000 zł). W przypadku, gdy podmiot nie odlicza VAT – 80 proc. poniesionych wydatków wraz z VAT (wydatki te nie mogą być wyższe niż 1000 zł powiększone o podatek VAT).
Jeżeli wydatki przekraczają powyższe kwoty, dofinansowanie liczone jest od kwoty 1 000 zł lub 1 000 zł powiększonej o podatek VAT.
Jakie zakupy można brać pod uwagę? Urządzenia takie jak serwer do programu obsługi poradni i archiwizacji bazy danych, drukarka, skaner, tablet, smartfon, części komputerowe (pamięć, dyski, procesor itp.) oraz inne systemy do automatycznej digitalizacji danych. Dofinansowaniem objęta jest także licencja na program do obsługi poradni, oprogramowanie antywirusowe, system operacyjny i pakiet biurowy.
Jak podaje NFZ, tego typu wsparcie cieszy się zainteresowaniem. W 2018 roku do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej trafiło łącznie 36 mln zł dotacji.
Na wdrożenie e-recepty nie zostało już wiele czasu. Obowiązek wystawienia recept wyłącznie w postaci elektronicznej wchodzi w życie 31 grudnia br. To oznacza, że od 1 stycznia 2020 roku w aptekach realizowane będą wyłącznie e-recepty. Dlatego w tym roku wszystkie szpitale, przychodnie, poradnie, izby przyjęć oraz pozostałe podmioty, w których wystawiane są recepty, mają obowiązek zarejestrować się w systemie e-zdrowie, na platformie P1. Tylko dzięki temu lekarze będą mogli wystawiać pacjentom elektroniczne dokumenty.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować