Więcej pieniędzy dla POZ Plus

07 października 2019

Pilotaż potrwa dłużej i będzie droższy

Pilotażowy program opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej, czyli tzw. POZ Plus, ewoluuje. Po tym, jak poszerzono zakres zadań realizowanych przez koordynatorów o wspieranie pacjentów w uzyskaniu dostępu do e-konta, przyszła pora na kolejne zmiany dotyczące wymiaru zatrudnienia koordynatorów.
W najnowszym rozporządzeniu NFZ zaktualizowano tabelę dotyczącą zwiększenia zatrudnienia koordynatorów o 0,25 etatu w związku z rozszerzonym zakresem obowiązków.
Wprowadzono także trzy nowe świadczenia w katalogu świadczeń. Zwiększono również wycenę punktową świadczeń w katalogu w związku z rosnącymi kosztami.
Według szacunków NFZ skutek finansowy zmian to koszt 500 tys. zł. Pieniądze mają być rozdysponowane w IV kwartale tego roku.
Przeprowadzenie pilotażu początkowo planowano do końca 2019 r., ale już w czerwcu przedłużono umowy z realizatorami do 30 czerwca 2021 r. Tylko do końca 2025 r. lekarzem POZ będzie mógł być specjalista w dziedzinie innej niż medycyna rodzinna lub medycyna ogólna.
Projekt „Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) Etap II Faza pilotażowa – model POZ PLUS” jest wspierany przez Unię Europejską. Dofinansowanie to blisko 69 mln zł.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować