Rektor Wielgoś murem za Katarzyną Pikulską

Podsycanie hejtu niedopuszczalne i destrukcyjne

Rośnie poparcie dla lek. Katarzyny Pikulskiej, która wytoczyła proces Telewizji Polskiej. Przed rozpoczynającym się 19 listopada w Warszawie procesem z lekarką solidaryzuje się prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przypomnijmy: w październiku 2017 roku podczas protestu Porozumienia Rezydentów stacja TVP Info, a później „Wiadomości” TVP, wyemitowały materiał o luksusowym życiu rezydentów, którzy tylko udają biedę. Całość ilustrowana była zdjęciami pochodzącymi z profilów Katarzyny Pikulskiej w mediach społecznościowych. Tymczasem zdjęcia nie pochodziły – jak to przedstawiono – z egzotycznych wakacji, ale głównie z wyjazdów na misje medyczne do Tanzanii i Kurdystanu.
W konsekwencji na lekarkę, która była jedną z głównych twarzy protestu, wylała się fala hejtu. Na jej koncie pojawiły się obraźliwe wpisy na temat jej rzekomego lenistwa, pazerności oraz powiązań politycznych. Otrzymywała także pogróżki.
Mimo późniejszego sprostowania, zawieszenia autora materiału filmowego oraz przeprosin wystosowanych przez szefa TVP Info, Katarzyna Pikulska zdecydowała się nie zostawić tak sprawy. Żąda przeprosin w głównym wydaniu „Wiadomości” oraz 30 tys. zł dla fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Jak podkreśla lekarka, broni w ten sposób honoru wszystkich lekarzy.
Jak widać w mediach społecznościowych, coraz więcej osób popiera Katarzynę Pikulską. Wyrazy wsparcia i solidarności przekazał jej także rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak tłumaczy, sprzeciwia się szkalowaniu kogokolwiek zabierającego głos w debacie publicznej oraz manipulowaniu informacjami w celu podważania wiarygodności osób o odmiennym zdaniu. – Szukanie haków, publikowanie informacji z życia prywatnego, podsycanie hejtu skierowanego pod czyimkolwiek adresem uważam za niedopuszczalne i destrukcyjne dla prowadzenia rzeczowej dyskusji, opartej na argumentach merytorycznych – napisał rektor w oświadczeniu.
Przypomniał, że to właśnie Warszawski Uniwersytet Medyczny, w którego Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w 2017 roku trwał protest głodowy lekarzy rezydentów, udzielał pomocy mediacyjnej podczas trudnych negocjacji Porozumienia Rezydentów OZZL z Ministerstwem Zdrowia. Lekarze domagali się reformy ochrony zdrowia, która miała zapewnić: zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8 PKB w ciągu trzech lat, likwidację kolejek, rozwiązanie problemu braku personelu medycznego, likwidację biurokracji w ochronie zdrowia, poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia. – Porozumienie Rezydentów OZZL, w tym doktor Katarzyna Pikulska, walczyło i nadal zabiega w imieniu pacjentów, a więc całego społeczeństwa, o kompleksową reformę ochrony zdrowia – podkreślił prof. Wielgoś.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować