Internetowe Konto Pacjenta zarobkiem dla lekarza

NFZ podwyższa stawkę za aktywację kont pacjentów

Lekarze rodzinni, którzy załatwią te formalności za pacjenta, otrzymają od 20 do 37 zł. Najwyższe stawki przewidziano za pierwszych 150 pacjentów, którym trzeba będzie założyć profil zaufany oraz aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Początkowa propozycja NFZ wynosiła 12 zł za aktywację konta, jednak podczas konsultacji zarządzenia prezesa NFZ pojawiły się głosy, że oczekiwanie jest czterokrotnie większe – na co nie było zgody resortu zdrowia. Jak powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, zaproponowano kompromisowe rozwiązanie. Za pierwsze 150 kont lekarze otrzymają 25 zł + VAT, za kolejne 150 – 20 zł i tak aż do osiągnięcia pierwotnie zakładanego poziomu 10 zł za konto. Dodatkowe 5 zł dostanie ten, kto przy okazji pomoże założyć profil zaufany.
Internetowe Konto Pacjenta dostępne jest na stronie pacjent.gov.pl. Docelowo, gdy wszystkie placówki będą działały cyfrowo, tu mają się odbywać wszystkie interakcje pacjenta z systemem ochrony zdrowia.
Obecnie podstawową funkcjonalnością w IKP są e-recepty. Oprócz nich pojawią się także nowe: e-skierowania oraz pozostała elektroniczna dokumentacja medyczna.
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przypomina, że niedługo elektroniczna recepta wyprze tradycyjną postać papierową. Zbliżający się termin wejścia w życie obowiązku wystawiania e-recept – 8 stycznia 2020 roku – szczególnie mobilizuje środowisko lekarzy, którzy lawinowo zgłaszają się do udziału w szkoleniach. W trakcie spotkań uczestnicy zapoznają się m.in. z tym, w jaki sposób rozpocząć proces wystawiania e-recept oraz e-skierowań, otrzymują także informacje na temat Internetowego Konta Pacjenta.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować