ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Potwierdzony przypadek sepsy meningokokowej w stolicy
Dzieci lekarzy mogą zaszczepić się na koszt samorządu
Przypadek sepsy meningokokowej u 3-letniego chłopca z Warszawy rozpoznano w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Dziecko zostało przyjęte do szpitala po kilkunastu godzinach od pojawienia się objawów – jego stan jest dobry. Według Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej to piąty w tym roku przypadek zakażenia meningokokami w stolicy.
Według relacji ojca, dziecko zaczęło gorączkować w nocy. Rano na skórze pojawiła się wysypka, która nasiliła się po południu. Wieczorem w szpitalu lekarz dyżurny Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym rozpoznał sepsę. – Po zabezpieczeniu materiałów na posiewy i do badań włączono antybiotykoterapię. Pacjent dobrze zareagował na leczenie – relacjonuje lek. Piotr Hartmann, kierownik oddziału i prezes Fundacji Rozwoju Pediatrii.
Ponadto 25 osób mających kontakt z 3-latkiem (rodzina, personel przychodni i szpitala, dzieci i opiekun z przedszkola) zostało objętych chemioprofilaktyką w postaci antybiotyku. Po tygodniu hospitalizacji, jeszcze w listopadzie, chłopiec w stanie dobrym został wypisany do domu. W grudniu badania potwierdziły, że sepsę wywołały meningokoki typu B.
Inwazyjną chorobę meningokokową prowadząca do sepsy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych rozpoznaje się w Polsce co roku u ok. 200 osób. Rodzice dziecka jednak o tym nie słyszeli i nie myśleli o szczepieniach. Dopiero po chorobie syna postanowili zaszczepić także pozostałą dwójkę dzieci.
Jak informują organizatorzy kampanii edukacyjnej Wyprzedź meningokoki, za największą liczbą zakażeń w Polsce stoją meningokoki typu B (66 proc. zachorowań w społeczeństwie, 77 proc. u dzieci do 1. roku życia). Dlatego w pierwszej kolejności należy pomyśleć o ochronie przed tym typem bakterii.
Szczepienia przeciw meningokokom są zalecane, czyli odpłatne. Rada Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie uruchomiła 1 stycznia 2019 roku program refundacji szczepień przeciw meningokokom typu B dla dzieci lekarzy, członków stołecznej Izby. Jak dotąd, refundację przyznano 321 dzieciom.