Lekarze wolontariusze w soboty rehabilitują pacjentów

Niezwykłe przedsięwzięcie katowickiej kliniki

Pacjenci po zabiegach onkologicznych lub ciężkich urazach twarzy – w sumie 300 osób – skorzystali z unikalnego programu rehabilitacji prowadzonego w szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach. W każdą sobotę w pomoc pacjentom angażuje się kilkudziesięciu wolontariuszy, wśród których są lekarze, fizjoterapeuci oraz fizykoterapeuci.

Na Oddziale Chirurgii Szczękowo-Twarzowej każdego roku leczy się około 800 pacjentów. To m.in. osoby po urazach części twarzowej czaszki, nowotworach głowy i szyi, pacjenci z wadami rozwojowymi i innymi patologiami. Osoby te przechodzą skomplikowane zabiegi operacyjne, po których niekiedy muszą się zmagać z dolegliwościami bólowymi, obrzękami, przykurczami lub niepełną funkcjonalnością nerwów ruchowych.

– Uznałam, że skoro oczywista jest potrzeba rehabilitacji pacjentów ortopedycznych lub neurologicznych, to równie bezdyskusyjna powinna być możliwość skorzystania z fizjoterapii i fizykoterapii przez pacjentów po ciężkich urazach czaszki czy nowotworach głowy i szyi – mówi prof. dr hab. med. Iwona Niedzielska, ordynator, a także kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej i Chirurgii Stomatologicznej SUM w Katowicach.

Prof. Niedzielska pozyskała do współpracy kilkudziesięciu wolontariuszy – lekarzy dentystów, fizjoterapeutów, fizykoterapeutów i studentów medycyny, którzy podjęli trud wdrażania spersonalizowanych zabiegów z zakresu rehabilitacji. Z czasem do zespołu dołączyli też dietetyk, logopeda i psycholog.

Podczas sesji terapeutycznych stosowane są m.in. laser biostymulacyjny, lampy Bioptron, piłki Marsdena, karboksyterapia, osocze bogatopłytkowe, kinesiotaping, osteopatia, terapia powięziowa, drenaż limfatyczny oraz igłoterapia.

WS

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować