Domowa chemioterapia odciąży szpitale

Nowe rozwiązanie już od marca

Szef NFZ przedstawił projekt zarządzenia, które umożliwi chemioterapię w warunkach domowych. Nowe rozwiązanie dotyczy pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego, które stanowią 25 proc. przypadków onkologicznych w Polsce. Ma to poprawić komfort życia pacjentów i wesprzeć personel medyczny – nie będzie już konieczny dwudniowy pobyt w szpitalu.
Jak poinformował prezes Funduszu Adam Niedzielski, chodzi o wprowadzenie chemioterapii jednodniowej z wykorzystaniem jednorazowych urządzeń medycznych służących podawaniu chemioterapii we wlewach ciągłych w warunkach domowych. Sylwia Wądrzyk-Bularz, dyrektor biura prasy i promocji Ministerstwa Zdrowia, dodała z kolei, że to zarządzenie jest odpowiedzią na sygnały zgłaszane przez pacjentów.
NFZ dąży do tego, aby pomimo choroby pacjenci byli aktywni zawodowo. Jest to możliwe dzięki specjalnym infuzorom, które stale podają cytostatyk, a pacjenci mogą normalnie żyć i pracować. Urządzenie jest niewielkie, dlatego można je nosić w kieszeni lub w pokrowcu.
W rezultacie do minimum skraca się czas pobytu w szpitalu, a pacjent po wykonaniu niezbędnych badań i procedur oraz zainstalowaniu urządzenia wraca do domu. O plusach takiego rozwiązania mówią też lekarze. Dzięki temu uwalniane są łóżka onkologiczne, które mogą służyć tym, którzy wymagają wzmożonej opieki lekarskiej.
Projekt rozporządzenia powstał we współpracy z prof. Lucjanem Wyrwiczem z Kliniki Onkologii i Radioterapii Centrum Onkologii w Warszawie. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 marca. Uwagi można przesyłać do 3 lutego.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować