Poradnie stawią czoła antyszczepionkowcom

Pediatrzy kwalifikujący do szczepień otrzymają wsparcie merytoryczne

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym opracowali i wysłali do lekarzy instrukcję na temat ich praw i obowiązków w związku z kwalifikacją do szczepienia. Informują w niej, że lekarz nie musi zaświadczać pisemnie, że nie dojdzie do powikłań po szczepieniu, nie ma też obowiązku informowania o statystykach odczynów poszczepiennych – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Niedawno w internecie pokazał się formularz, który rodzice dają lekarzom do podpisu. Było w nim zobowiązanie się lekarza, że w razie powikłań po szczepieniu zapłaci rodzicom milion złotych.
Gazeta podkreśla, że ruchy antyszczepionkowe szukają kruczków na legalne odstąpienie od szczepienia, tak by nie zarzucono odmowy wyłącznie z powodów ideologicznych.
NIL i GIS wyjaśniają, że obowiązkiem lekarzy jest rzetelne zbadanie pacjenta w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego, a także wydanie zaświadczenia ze wskazaniem daty i godziny prowadzonego badania oraz o poddaniu się obowiązkowym szczepieniom. Do ich zadań nie należy informowanie o składzie lub działaniu szczepionki czy o działaniach niepożądanych i szkodliwości preparatu.
Autorzy komunikatu podkreślają, że brakuje podstaw prawnych, by tego żądać od lekarza. Dlatego nieudzielenie odpowiedzi na tego rodzaju pytania nie stanowi podstawy do odmowy przez rodziców lub opiekunów wykonania szczepienia.
– NIL i GIS uważają, że wielokrotne, uporczywe wysuwanie wobec lekarza listy pytań i wniosków, które nie mieszczą się w zakresie badania kwalifikacyjnego, należy ocenić jako działanie mające na celu uniemożliwienie poddania się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu – podają GIS i NIL.
Gazeta informuje, że GIS opracował scenariusz lekcji o szczepieniach i profilaktyce chorób zakaźnych dla szkół. Ruszyła też pierwsza poradnia szczepionkowa. Docelowo mają one powstać w każdym województwie. Specjaliści będą zajmować się trudnymi i niejednoznacznymi przypadkami, np. dzieci urodzonych za granicą, z chorobami przewlekłymi lub niepokojącymi reakcjami po wcześniejszym szczepieniu. Służyłyby także pomocą w razie koniecznej akcji szczepień.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować