Pieniądze na zniesienie barier do wykorzystania

Trwa nabór wniosków

Jak podał resort zdrowia, na działania poprawiające dostępność architektoniczną, cyfrową, komunikacyjną i organizacyjną placówek POZ można otrzymać do 720 tys. zł. Nie jest wymagany wkład własny. Nabór ma charakter otwarty i będzie trwał do momentu wyczerpania środków. W ramach „Programu rządowego Dostępność Plus 2018-25” do rozdysponowania jest 80 mln zł.

Obecnie osoby z niepełnosprawnościami zgłaszające się na leczenie lub badanie bardzo często muszą korzystać z pomocy osób asystujących (znajomych, rodziny) tylko dlatego, że placówka nie jest dostosowana do ich potrzeb. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że osoby z niepełnosprawnościami dwa razy częściej cierpią z powodu nieodpowiedniego przygotowania placówek medycznych i pracowników ochrony zdrowia, trzy razy częściej narażeni są na odmowę opieki medycznej i cztery razy częściej cierpią z powodu niewłaściwego podejścia ze strony uczestników całego systemu ochrony zdrowia w stosunku do osób, które nie doświadczają takich barier. 50 proc. osób z niepełnosprawnościami nie stać na opiekę zdrowotną, a prawdopodobieństwo bardzo wysokich kosztów leczenia w przypadku tej grupy jest o 50 proc. wyższe. 

Łukasz Szumowski poinformował, że ministerstwo pracuje nad podobnym konkursem, w którym granty będą przyznawane na poprawę dostępności polskich szpitali.

INK