ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Każdy zakażony w stanie ciężkim powinien otrzymać te leki
Wrocław testuje eksperymentalną terapię COVID-19
Pacjenci, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, otrzymają leki na HIV i malarię – poinformował prof. Krzysztof Simon, konsultant wojewódzki do spraw chorób zakaźnych, który jest ordynatorem Oddziału Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.
W szpitalu przebywa sześciu pacjentów zakażonych koronawirusem. W najcięższym stanie jest 73-letni mężczyzna.
Podczas konferencji prasowej prof. Simon powiedział, że w Chinach i Japonii zmniejszono śmiertelność o 30 proc., wprowadzając do terapii niektóre leki z grupy leków antyretrowirusowych przeciwko HIV, niektóre leki przeciwko malarii oraz inne. – Analizując ten materiał, podjąłem decyzję, aby spróbować wprowadzić to na terenie województwa dolnośląskiego – wyjaśnił konsultant. – Ale trzeba pamiętać, że to inna populacja i nie do końca wiadomo, kiedy terapia tymi lekami została włączona.
Leki są zarejestrowane, dostępne w szpitalu. Komisja bioetyczna wyraziła zgodę i dziś po uzyskaniu także zgody pacjenta rozpoczęto leczenie.
Zdaniem prof. Simona każdy pacjent, który jest w stanie ciężkim lub ma schorzenia współtowarzyszące, po wykluczeniu przeciwwskazań i interakcji lekowych powinien otrzymać te leki w nadziei, że nie będzie u niego progresji do stanu kompletnej niewydolności wielonarządowej.
Dlaczego leki przyjmie tylko jedna z osób hospitalizowanych przy ulicy Koszarowej? – Bo reszta stosowania takich leków na razie nie wymaga – wyjaśnił prof. Simon.
Na Dolnym Śląsku jest osiem przypadków zakażenia nowym patogenem, z tego dwie osoby przebywają w kwarantannie domowej.