Szpitale do walki z koronawirusem w gotowości

Ministerstwo Zdrowia podało listę nowo utworzonych szpitali zakaźnych

Od dziś 21 szpitali będzie leczyło chorych zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Utworzenie sieci zakaźnych szpitali wyłącznie dla tych chorych zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej 12 marca. W każdym województwie powstał co najmniej jeden dodatkowy szpital zakaźny, w województwach pomorskim, świętokrzyskim i wielkopolskim wyznaczono po dwa. Na Mazowszu jeden, ale duży – CSK MSWiA na Wołoskiej.
Szpitale te mają możliwość leczenia także innych schorzeń, na które pacjenci z COVID-19 mogą chorować, dlatego są tam oddziały chirurgii, ortopedii, a także położnictwa dla zakażonych koronawirusem kobiet w ciąży. Co najmniej 10 procent stanowią łóżka respiratorowe.
Szpitale ewakuowały już dotychczasowych pacjentów i wiele z nich stoi w gotowości. Mają dostać z NFZ ryczałty niezależnie od liczby pacjentów.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany dziś w Polskim Radiu, jak ocenia dynamikę wzrostu osób zainfekowanych koronawirusem w Polsce, powiedział: – Mamy 125 przypadków, prognozowaliśmy około 100 na piątek, ale to może falować szybciej i wolniej. Musimy się przygotować na to, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrowy wynik liczby osób zakażonych i ten wzrost będzie dynamiczny – powiedział. Minister liczy jednak, że działania rządu przynajmniej częściowo zatrzymają dynamikę wzrostu zachorowań i „nie będziemy mieli modelu włoskiego”.
Z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w TVN24 podał: – Mamy 79 oddziałów zakaźnych w całej Polsce i tam do dyspozycji około 3 tysięcy łóżek. Przekształcając te dodatkowe 19 szpitali stricte w szpitale zakaźne, zyskujemy około 10 tysięcy łóżek. W tych szpitalach pracuje około 200 lekarzy zakaźników – mówił.
Rzecznik odniósł się do sprawy braku środków ochrony osobistej zgłaszanej w wielu szpitalach. Wyjaśnił, że każdy szpital otrzymał informację z Ministerstwa Zdrowia i z Narodowego Funduszu Zdrowia, w jaki sposób występować o sprzęt z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych. – My ten sprzęt na wniosek szpitali udostępniamy i będziemy udostępniać cały czas, ale kierujemy się tak naprawdę kryterium zakaźności szpitala. Jeżeli jest to szpital z oddziałem zakaźnym, to on w pierwszej kolejności dostaje sprzęt – tłumaczył.
W pierwszej kolejności sprzęt trafi do 21 szpitali, które zostały specjalnie przekształcone na szpitale zakaźne do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. Oto ich lista:
1. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu;
2. Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu;
3. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Puławach;
4. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim;
5. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu;
6. Szpital Uniwersytecki w Krakowie;
7. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie;
8. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu;
9. Centrum Medyczne w Łańcucie;
10. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży;
11. 7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ w Gdańsku;
12. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie;
13. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie;
14. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach;
15. Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu;
16. Szpital w Starachowicach;
17. Szpital w Ostródzie;
18. Szpital Miejski im. św. Jana Pawła II w Elblągu;
19. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu;
20. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Poznaniu;
21. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować