ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Wizyty patronażowe w dobie epidemii SARS-CoV-2
Szczepienia w czasie epidemii w pytaniach i odpowiedziach
Czy powinny się obecnie odbywać i jeżeli tak, to w jaki sposób, wizyty patronażowe? O których szczepieniach w dobie epidemii powinniśmy szczególnie porozmawiać z rodzicami i dlaczego?
Na podstawie wypowiedzi dr n. med. Hanny Czajki
Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Konsultant Krajowy ds. Pediatrii zalecają przywrócenie wizyt patronażowych. Jeżeli poradnia jest przygotowana do tego, żeby móc rozpocząć i kontynuować szczepienia, to jest przygotowana również do tego, żeby przyjąć dziecko w wieku noworodkowym czy bardzo młode niemowlę i przeprowadzić badanie. Wizyta patronażowa jest ważna, ponieważ każde niemowlę powinno być zbadane przez pediatrę. Lekarz może dostrzec wiele symptomów, które mogą umknąć uwadze rodzica, dlatego w celu zapewnienia dzieciom prawidłowej opieki i optymalnego rozwoju, wizyty powinny się odbywać.
W czasie takiej wizyty należy m.in. omówić z rodzicami program szczepień ochronnych w pełnym zakresie, czyli udzielić informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych.
Zalecana jest szeroka profilaktyka przeciw infekcjom bakteryjnym i wirusowym, które głównie atakują drogi oddechowe. W dobie pandemii, nie tylko niemowlętom, ale również osobom dorosłym, zwłaszcza tym powyżej 50 roku życia, zaleca się szczepienia przeciw pneumokokom i grypie. Powinniśmy zatem pamiętać o tym, aby podczas pierwszych wizyt lekarskich zaproponować rodzicom dzieci, które się właśnie urodziły i które jesienią będą kończyć 6 miesięcy, zastosowanie profilaktyki grypy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wzmożonych zachorowań. Szczepienie przeciw pneumokokom, czyli przeciwko infekcji bakteryjnej jest też niezwykle ważne, ponieważ, jak powszechnie wiadomo, wirusy torują drogę właśnie tym zakażeniom. Stąd konieczność pomyślenia również o profilaktyce meningokokowej. Jak wiemy, choroby wirusowe, np. infekcje wywołane przez wirus grypy czy wirus RSV mogą spowodować, że meningokoki, które kolonizują jamę nosowo-gardłową, wtargną do organizmu dziecka i spowodują posocznicę oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego szczepienia te w szerszym zakresie są niezwykle istotne.
Jednym z podstawowych problemów, który również powinniśmy w tych rozmowach poruszyć, jest profilaktyka przeciw rotawirusom. Należy tę kwestię omówić z odpowiednim wyprzedzeniem, jako że takie zakażenia występują masowo w ciągu pierwszych lat życia dziecka, zwłaszcza w ciągu pierwszego roku życia. Dochodzi do nich nie tylko w domach, ale również w trakcie hospitalizacji. Należy zatem rozważyć możliwość profilaktyki przeciw rotawirusom, zwłaszcza w okresie, kiedy zagrożenie hospitalizacją jest największe. Podobnie jak inne szczepienia, rozpoczynamy je po ukończeniu 6 tygodni, a konkretnie między 6 a 8 tygodniem życia. Wg aktualnych badań, okres ten nie wiąże się z żadnymi niepożądanymi zdarzeniami, które wraz z wiekiem dziecka, przy podaniu pierwszej dawki mogłyby już wystąpić. Mówię o bardzo rzadkim, ale jednak notowanym wgłobieniu jelit.
Obejrzyj film lub ściągnij plik audio, który odtworzysz w dowolnym miejscu i czasie ➤ https://podyplomie.pl/medVOD/films/4987