Bezpłatne webinarium 'Uzależnienie od alkoholu i lęk w dobie pandemii COVID-19 – najważniejsze aspekty praktyki klinicznej'

Weź udział w webinarium: 'Uzależnienie od alkoholu i lęk w dobie pandemii COVID-19 – najważniejsze aspekty praktyki klinicznej'

https://www.podyplomie.pl/webinars/36

Data: 08.06.2020 r., godz. 18:30-19:30

Wykładowca: prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar


Obecna sytuacja epidemiologiczna istotnie wpłynęła na jakość życia wielu pacjentów. Odseparowała większą część społeczeństwa od bliskich i znajomych osób, zmusiła do pracy zdalnej, a niektórych pozbawiła nawet możliwości zarabiania. Wielu chorych musi się zmagać z trudami adaptacji do nowej rzeczywistości, dużym obciążeniem psychicznym oraz niepewnością o przyszłość.

Izolacja społeczna i samotność mogą sprzyjać rozwojowi lub powrotom do nałogów. Podczas webinarium „Uzależnienie od alkoholu i lęk w dobie pandemii COVID-19 – najważniejsze aspekty praktyki klinicznej” prowadzonego przez znakomitego eksperta specjalizującego się w zagadnieniach związanych z leczeniem alkoholizmu – prof. Marcina Wojnara porozmawiamy o problemach związanych z piciem alkoholu i rodzajach pomocy, które możemy zaproponować pacjentom. Omówimy klasyfikację stanów związanych z piciem alkoholu, różnicowanie między poszczególnymi stanami klinicznymi oraz ich związek z innymi zaburzeniami, takimi jak depresja czy zaburzenia lękowe, w tym zespół lęku uogólnionego (GAD). Przedstawimy również rekomendacje dotyczące metod terapeutycznych, obejmujących m.in. zastosowanie naltreksonu i pregabaliny, bezpieczeństwo oraz skuteczność omawianych form terapii.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu oraz zadawania nurtujących Państwa pytań.



Poruszane tematy:

• Picie szkodliwe, nadużywanie alkoholu, uzależnienie od alkoholu – czym się charakteryzują i różnią poszczególne stany kliniczne.

• Częstość występowania zespołu lęku uogólnionego (GAD) w czasach pandemii. Czy można zaobserwować związek z większą częstością sięgania po alkohol?

• Podwójne rozpoznanie – depresja, lęk oraz nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu.

• Naltrekson – czy może pomóc w przypadku picia szkodliwego i nadużywania alkoholu?

• Farmakoterapia mająca zastosowanie podczas psychoterapii pacjentów uzależnionych od alkoholu.

• Rekomendacje i zalecenia dotyczące leczenia zaburzeń lękowych.

• Rola pregabaliny w leczeniu GAD (działanie zarówno na objawy somatyczne, jak i psychologiczne lęku).


Weź udział https://www.podyplomie.pl/webinars/36