Fundusz Medyczny uszczupli finanse NFZ?

Prezydencki projekt pełen kruczków

Fundusz Medyczny ma zwiększyć dostępność pacjentów do świadczeń medycznych. Okazuje się, że może być zupełnie przeciwnie. Według organizacji Public Policy, taki skutek będą miały poprawki zgłoszone ostatnio do projektu ustawy.
Public Policy wskazuje dwa kontrowersyjne zapisy. Pierwszy zakłada, że finansowanie Funduszu Medycznego będzie się odbywało poprzez budżet państwa w części pozostającej w dyspozycji ministra zdrowia. To znaczy, że nie będzie dodatkowych środków na leczenie pacjentów, a tylko te przewidziane ustawą o 6% PKB na zdrowie (w 2021 r. – 120,5 mld zł). Każda złotówka  przekazana na Fundusz Medyczny – a przypomnijmy, że jego budżet wyniesie 4 mld zł – uszczupli Narodowy Fundusz Zdrowia, który otrzyma mniejszą dotację z budżetu państwa. W konsekwencji będzie więc mniej pieniędzy na finansowanie świadczeń, przede wszystkim diagnostyki i leczenia.
Ponadto – zgodnie z propozycjami zawartymi w ustawie o Funduszu Medycznym – decyzje Komisji Ekonomicznej staną się wiążące dla ministra zdrowia. Będzie on musiał wydać nadzwyczajne postanowienie dla wznowienia negocjacji w przypadku negatywnej uchwały komisji. Co to oznacza dla pacjentów? W ostatnim roku wszystkie pozytywne decyzje refundacyjne dla nowych cząsteczek lub nowych wskazań były podjęte przy negatywnej uchwale Komisji Ekonomicznej. Jeżeli przepis wszedłby w życie, to szanse na uzyskanie pozytywnych decyzji refundacyjnych będą w zasadniczy sposób mniejsze.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować