Prof. Horban do antyszczepionkowców: tak wygląda świat bez szczepionek

Czy koronasceptycy przejrzą na oczy?

– Tak wygląda świat bez szczepionek. Proszę się przyglądać – powiedział na piątkowej konferencji z udziałem premiera prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, który stoi na czele rządowych doradców epidemiologicznych.
Prof. Horban przypomniał o znaczeniu szczepień w piątek, a więc w dniu, gdy odnotowano najwyższą liczbę zakażeń od początku epidemii koronawirusa w Polsce. Konsultant brał udział w konferencji, podczas której premier Mateusz Morawiecki ogłosił w kraju czerwoną strefę i kolejne wytyczne.
Jeszcze przed konferencją, w radiu ZET, prof. Horban zapowiedział, że wśród nowych obostrzeń pojawi się prośba do osób starszych, powyżej 70. r.ż., aby zostały w domach, zorganizowały sobie dostawy żywności, ewentualnie korzystały z pomocy, która będzie dla nich zorganizowana. Mówił również, że od poniedziałku zostanie zamrożona branża gastronomiczna, tak by dania mogły być wydawane jedynie na wynos.
Podczas konferencji Adam Niedzielski, szef resoru zdrowia, poinformował, że łóżek covidowych zajętych jest o 697 więcej niż dobę temu, w użyciu jest ponad 850 respiratorów.
Mówił, że system ochrony zdrowia jest nadal wydolny. Jeżeli jednak obecna tendencja rozwoju pandemii się utrzyma, czeka nas czarny scenariusz. Natomiast scenariusz wzrostu liniowego pozwoli utrzymać się w granicach 15-18 tysięcy zakażeń dziennie w przyszłym tygodniu.
Jak mówił, stawiane obecnie szpitale tymczasowe powiększą infrastrukturę łóżkową o około 5 tysięcy. Powiedział, że celem jest posiadanie 30 tysięcy łóżek na koniec miesiąca.
Prof. Horban dodał, że COVID-19 byłby prostą chorobą, gdyby nie to, że 20 procent pacjentów wymaga tlenoterapii.
– Jeżeli chcemy wiedzieć, jak wygląda świat bez szczepionek, proszę obserwować. Bardzo serdecznie pozdrawiam ruch antyszczepionkowy – powiedział profesor.
Dodał, że wciąż nie mamy leku na koronawirusa. – Szczepionka będzie albo nie będzie. Może zdążymy ją zrobić, a może nie. W związku z tym pozostają nam więc jedynie działania niefarmakologiczne. Jedyne co możemy, to zapobiec transmisji wirusa – dodał konsultant. – To są środki zapobiegające epidemii, ratujące życie ludzkie – przypomniał.
Tymczasem ruch antyszczepionkowy już szykuje się na sobotni protest przeciwko zmianom, które wprowadzi znajdująca się w Senacie ustawa covidowa. Przewiduje ona m.in. możliwość wprowadzenia nakazu noszenia masek, a także obowiązku stosowania określonej profilaktyki i zabiegów w celu walki z epidemią.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować