Spór o lekarzy spoza UE rozstrzygnie Sąd Najwyższy

Samorząd zawodowy przeciwko nieodpowiedzialnej decyzji

Samorząd lekarski wprowadził dodatkowy nakaz weryfikowania kwalifikacji dla lekarzy spoza UE, Ministerstwo Zdrowia zareagowało atakiem. Resort skierował sprawę do Sądu Najwyższego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
- Mamy ustawowy obowiązek sprawowania pieczy nad wykonywaniem zawodu w Polsce. Musimy mieć pewność, że osoby, które go wykonują mają umiejętności. Nie chodzi o to, że boimy się konkurencji, wręcz przeciwnie. Chodzi nam tylko o bezpieczeństwo chorych - mówi Rafał Hołubicki, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie z podyplomie.pl.
Przypomnijmy, że pod koniec 2020 r. przyjęto przepisy, które otwierają dla lekarzy zza wschodniej granicy tzw. szybką ścieżkę.
Lekarz spoza UE może być dopuszczony do zawodu w Polsce na podstawie decyzji ministra zdrowia. Okręgowe rady lekarskie mają siedem dni, by na tej podstawie potwierdzić prawo wykonywania zawodu kandydata. W razie odmowy informują o tym ministra, „wskazując przyczyny takiego rozstrzygnięcia”.
Samorząd lekarski protestował przeciwko nowym zasadom, które uważa za niewystarczające, by wziąć odpowiedzialność za to, kto będzie leczył pacjentów. – Samorząd lekarski nie sprowadza się do roli biernego wykonawcy decyzji MZ. To zbyt poważna sprawa – mówi mec. Wojciech Idaszak z Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL).
W rezultacie w styczniowej uchwale Naczelna Rada Lekarska wprowadziła do procedury przyznawania prawa wykonywania zawodu nakaz weryfikowania kwalifikacji kandydatów. Okręgowe rady mogą wzywać chętnych do pracy w Polsce do uzupełnienia braków formalnych – i żądać np. poświadczenia znajomości języka polskiego, zaświadczenia o niekaralności czy dowodu otrzymania specjalizacji.
To jednak nie spodobało się resortowi zdrowia. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz twierdzi, że każdy lekarz, w przypadku którego minęło 14 dni od złożenia wniosku o przyznanie prawa wykonywania zawodu, zgodnie z ustawą jest uprawniony do wykonywania tego zawodu. Zapowiedział skierowanie sprawy legalności uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej do Sądu Najwyższego.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować