Początek szczepień w punktach drive-thru

Start w czwartek, rozmowy z lokalnymi samorządami wciąż trwają

W czwartek rozpoczną się szczepienia w punktach drive-thru – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Takie punkty będą powstawać w całej Polsce.
Dworczyk pytany był podczas wtorkowej konferencji prasowej o możliwość wcześniejszego uruchomienia punktów szczepień drive-thru. Pytanie zadano w związku z informacjami o pierwszym takim punkcie w Wałbrzychu. Miasto uruchomi go już w środę, 14 kwietnia.
- Jest wiele punktów, które są gotowe do rozpoczęcia szczepień w formule drive-thru i one się rozpoczną zgodnie z naszymi zapowiedziami 15 kwietnia. Wtedy zostaną wydane też ostateczne wytyczne GIS-u i MZ dotyczące zasad funkcjonowania tych punktów. Jestem przekonany, że od 15 kwietnia będzie przybywać tego rodzaju funkcjonujących punktów - odpowiedział Dworczyk.
Zapowiedział,  że w czwartek zostanie przedstawiona informacja o liczbie i lokalizacji punktów szczepień powszechnych. W tej chwili wciąż trwają rozmowy przedstawicieli NFZ, wojewodów i samorządów w całym kraju i wspólnie uzgadniana jest ich organizacja. Mają one uzupełniać już istniejącą siatkę takich miejsc.
Kilka dni temu pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 mówił, że z powodu wielkości dostaw system szczepień w Polsce wykorzystuje poniżej 40 procent swoich możliwości. Obecnie sytuacja ma się zmienić, bo dostawy mają wynieść milion preparatów tygodniowo.
Dlatego na polecenie rządu samorządy tworzą nowe punkty. Według Dworczyka, wpłynęło kilkaset propozycji z całego kraju utworzenia takich miejsc, niezależnie od już istniejących w liczbie 6,5 tysiąca.
Pełnomocnik zaznaczył jednak, że będą one tworzone z zależności od potrzeb na danym obszarze. Wyjaśnił, że w niektórych miejscach w Polsce obecnie szczepi wiele placówek, lecz barierą jest brak preparatów. Przykładem mogą być Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Katowice. Są jednak również takie powiaty i miasta, w których szczepiące placówki nie mogą zwiększyć tempa pracy, nawet jeśli otrzymają dodatkowe preparaty. Właśnie tam mają być tworzone nowe punkty.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować