Resort wyposaży lekarzy rodzinnych w e-stetoskopy

Sztuczna inteligencja pomoże diagnozować w czasach pandemii

Placówki POZ mogą składać wnioski do 19 maja o udostępnienie elektronicznych stetoskopów wykorzystywanych podczas teleporady. Następnie lekarze przekażą e-stetoskopy swoim pacjentom po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego. Do wzięcia jest tysiąc urządzeń.
E-stetoskop przekształca dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne, które są następnie przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza.
Jest doskonalszy niż ucho lekarza – słyszy więcej, wstępnie podaje wyniki i wskazuje nieprawidłowości. Jednak to lekarz decyduje o finalnej diagnozie i odpowiednim leczeniu pacjenta.
E-stetoskop ma jeszcze jedną zaletę, nieocenioną w czasie pandemii. Pozwala przeprowadzić badanie lekarzowi, który ma na sobie kombinezon ochronny.  
Program wykorzystania e-stetoskopu w telemedycynie został wprowadzony na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 16 kwietnia 2021 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w podstawowej opiece zdrowotnej.
Program będzie realizowany w trzech etapach (zakwalifikowanie placówek POZ do programu, wykonywanie świadczeń z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów oraz ewaluacja programu pilotażowego).
Realizacja projektów potrwa 6 miesięcy i zakończy się nie później niż 30 listopada 2021 r. Projekt e-stetoskop powstał w ramach programu Domowej Opieki Medycznej.
Placówki POZ, które mają zawartą umowę z NFZ w zakresie świadczenia lekarza POZ i są zainteresowane udziałem w programie pilotażowym e-stetoskop, powinny wypełnić wniosek na stronie www.konkursy.mz.gov.pl.  
Za zrealizowane badanie placówka otrzyma 100 zł brutto.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować