W Polsce pracuje prawie 1,7 tys. lekarzy obcokrajowców

Zimbabwe, Afganistan – skąd jeszcze przybywają medycy?

Ilu ich jest i z jakich krajów pochodzą lekarze-obcokrajowcy, którzy pracują w polskich szpitalach i przychodniach? Dane zdobył portal Money.pl. 

Z informacji NIL z początku maja wynika, że przyjezdnych lekarzy jest w sumie niemal 1,7 tys. Tylko co czwarty to obywatel Unii.

Jeśli chodzi o lekarzy z UE, to jest ich 321, z tego aż 84 to Niemcy. Ze Wspólnoty przyjechało także 45 Litwinów, 33 Czechów oraz 30 Szwedów.

O wiele liczniejszą grupę stanowią medycy spoza Unii Europejskiej. Zarejestrowanych jest ich dokładnie 1378.

Skąd pochodzą? W przeważającej liczbie z Ukrainy - 616 oraz Białorusi - 335. W trzeciej kolejności wśród lekarzy spoza UE w Polsce są Rosjanie - 61. Dość liczni są też Amerykanie - 42. Syryjczyka można spotkać równie często, jak Czecha – jest 33 takich lekarzy.

Są też medycy z tak egzotycznych państw jak: Bahrajn, Bangladesz, Singapur, Senegal, Mauritius, Sri Lanka, Tanzania, Namibia, RPA, Ruanda, Zimbabwe czy Nepal. W polskich szpitalach leczą też Afgańczycy, Nigeryjczycy, Irańczycy, Irakijczycy czy Mongołowie.

Dla porównania portal przytacza też dane dotyczące polskich medyków. Wynika z nich, że tylko w pierwszym kwartale tego roku Okręgowe Izby Lekarskie wydały 200 zaświadczeń pozwalających lekarzom i lekarzom dentystom ubiegać się o pracę na terenie całej Unii Europejskiej.

Obecnie zawód w Polsce wykonuje 140 tys. lekarzy i 38 tys. lekarzy dentystów.


id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować