Jakie stawki dla nocnej i świątecznej pomocy za pracę w godzinach POZ?
Placówki mogą liczyć na zwiększony ryczałt
Znane są warunki finansowe, na jakich nocna i świąteczna pomoc lekarska będzie udzielać świadczeń w tych samych godzinach, co lekarze rodzinni. NFZ opublikował treść zarządzenia prezesa funduszu „w sprawie zabezpieczenia dostępności do świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej”.
Projekt pojawił się podczas niedawnego konfliktu lekarzy rodzinnych z resortem i NFZ o wysokość stawki kapitacyjnej oraz uzależnienie wysokości finansowania od odsetka teleporad.
Jak wynika z podpisanego w środę zarządzenia, świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą mogły być udzielane także w godzinach pracy podstawowej opieki zdrowotnej. Możliwość taka zostanie wykorzystana, gdy konieczne będzie zapewnienie pacjentom dostępu do świadczeń POZ. Porady lekarskie i wizyty pielęgniarskie będą wówczas udzielane przez placówki NPL.
Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiany mają charakter przejściowy i są uzależnione od czasu trwania konieczności udzielania świadczeń. Świadczeniodawca będzie zobowiązany do zapewnienia lekarzy i pielęgniarek, którzy będą przyjmować pacjentów w godzinach pracy POZ, czyli od 8 do 18.
Umowa w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej objętych porozumieniem, może być wypowiedziana przez Fundusz w każdym czasie z zachowaniem 24-godzinnego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec dnia.
Jakie stawki przewidziano za realizację tych usług medycznych? NFZ przewidział zwiększenie miesięcznej zapłaty o kwotę ryczałtu (R), za każdy dzień zabezpieczenia świadczeń, wyliczonego zgodnie ze wzorem:
R = (𝑹𝒎:𝟓𝟏𝟎) 𝒙 𝟏𝟎
gdzie:
Rm – kwota ryczałtu miesięcznego dla danego miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej za kwiecień 2021 r.;
510 – liczba godzin funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w kwietniu 2021 r.;
10 – liczba godzin funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej.