Nowa polityka płacowa zaogniła sytuację na rynku zdrowia

Największa spośród trzech reprezentatywnych central związkowych zawiesza udział w pracach Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia przy ministrze zdrowia.

Forum Związków Zawodowych (FZZ) – organizacja zrzeszające pracowników medycznych i niemedycznych pracujących w podmiotach leczniczych wyraziła sprzeciw wobec polityki płacowej oraz sposobów jej realizacji przez kierownictwo Ministerstwa Zdrowia. Punktem spornym są nowe wynagrodzenia personelu medycznego. 

FZZ wskazuje, że wprowadzone nowelizacją rozwiązania mają charakter dyskryminujący, polaryzujący, konfliktogenny oraz sformułowany w oparciu o nieprecyzyjne i ograniczające realną optykę wskaźniki.

„Jesteśmy oburzeni nową polityką płacową, wprowadzoną od 1 lipca br. nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego, która nie uwzględnia doświadczenia zawodowego, stopnia zaangażowania w procesie pracy, odpowiedzialności, złożoności zadań, spłaszcza siatkę płac, nie wprowadza marginesu finansowego na zróżnicowanie wynagrodzeń zgodnego z kodeksem pracy oraz umożliwia pracodawcom degradowanie pracowników do niższych grup zaszeregowania” – napisano w oświadczeniu. 

W ocenie związkowców, rząd poprzez działania ministra zdrowia, które nie uwzględniają głosu pracowników zrzeszonych w tej organizacji, prowadzi do eskalacji konfliktu społecznego, pogłębienia poważnych problemów kadrowych i w ostateczności – do kompletnej niewydolności całego systemu. 

„Nie zgadzamy się na udział w tym ministerialnym teatrzyku według scenariuszy pisanych w zaciszu politycznych gabinetów. Nie będziemy przyjmować dokumentów wychwalających w ciemno kolejne obietnice bez pokrycia. Nie będziemy klakierami Nowego Ładu!” – zaznaczyli przedstawiciele FZZ.

Liderzy Branży Ochrony Zdrowia FZZ przystąpili też do Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia, który na 11 września zapowiedział strajk w Warszawie.


INK