Szpital nie może żądać od lekarzy pokrycia kosztów badań

Potrącenie pieniędzy z pensji o wartość zleconych badań niezgodne z prawem.

Sąd Administracyjny w Warszawie przychylił się do stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta (RPP), który takie praktyki uznał za niebezpieczne dla chorych. 

Orzekł, że klauzule w umowach z lekarzami przewidujące pomniejszenie wynagrodzenia o wartość zlecanych pacjentom badań są niezgodne z prawem.

Informacja o tym, że niektóre szpitale próbują obciążać lekarzy kosztami zlecanych przez nich badań diagnostycznych pojawiły się listopadzie 2019 r. Dyrektorzy szpitali tłumaczyli się wówczas, że zapisy te mają za zadanie chronić interesy kierowanego przez nich podmiotu przed zlecaniem przez lekarza badań nieuzasadnionych. 

Z informacji przekazanej przez Rzecznika wynika, że dotarły do niego sygnały o stosowaniu podobnych praktyk w 34 placówkach medycznych. We wszystkich przeprowadzono postępowanie, a w 22 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.

RPP wydał decyzje uznające stosowanie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów i nakazał ich zaniechanie. 

W tym temacie zabrała głos także Naczelna Rada Lekarska, która wyraziła sprzeciw takim zapisom w umowie zaznaczając, że lekarz nie może być poddany ekonomicznej presji, która mogłaby skłaniać go do limitowania pacjentom dostępu do badań czy świadczeń opieki zdrowotnej.

Jedna placówka medyczna skutecznie zaskarżyła decyzję Rzecznika Praw Pacjenta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd oddalił skargę, przyznając w pełni rację stanowisku Rzecznika Praw Pacjenta (sygn. akt VII SA/Wa 2173/20). 

Sąd w swoim wyroku podkreślił, że natura prawna podejmowanych przez lekarza czynności związanych z prowadzeniem procesu leczenia oraz zlecaniem dodatkowych badań diagnostycznych, których wykonanie jest niezbędne dla prawidłowego leczenia, każe uznać, że koszty związane z należytym wykonaniem przez lekarza umowy łączącej go z placówką, mając na uwadze charakter tych wydatków, nie powinny być uwzględniane w rozliczeniu należnego lekarzowi wynagrodzenia. 



INK